Atopie: vznik, prevence a kosmetická péče

Zpět

Trápí nás zejména v útlém dětství, poté se občas vrací v dospělosti. Nadobro se s ní bohužel nerozloučíme. Projevy atopické dermatitidy ale můžeme zmírnit – často i bez pomoci odborníka. Poradíme vám, jak kožní onemocnění identifikovat nebo jak se vyhnout tomu nejhoršímu. 


Atopická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, při kterém se běžně střídají období bez projevů s dobou akutních reakcí s výrazným svěděním. Jde o proces, kdy tělo vytváří příliš mnoho protilátek v reakci na faktory vnějšího prostředí, jako jsou pyly, roztoči nebo alergeny.

Kdy a jak atopie vzniká?

K atopii jsou náchylní zejména lidé s osobní či rodinnou anamnézou ekzému, alergiemi, sennou rýmou nebo astmatem. Ke vzniku také může přispět nevyvážená imunita a nekvalitní kožní bariéra, která propouští vodu z pokožky a způsobuje tak ekzémy.

Projevy se u každého výrazně liší. Nejčastěji ale jde o kožní problémy. Kůže je obvykle: 

 • vysušená,
 • šupinatá,
 • popraskaná,
 • citlivá,
 • svědivá
 • a oteklá od častého škrábání. 

U osob se světlou pletí se atopie projevuje začervenáním a následným zhnědnutím. U tmavší pokožky postižená část naopak zesvětlá. Atopická dermatitida totiž ovlivňuje pigmentaci, při níž se mění míra pigmentu, a tak i barva pokožky. Mohou se také objevovat hrbolky s tekutinou, která po uvolnění způsobuje krustu.

Přestože se atopie může vyskytnout kdekoliv na těle, nejčastěji se projeví v: 

 • oblasti okolo očí
 • na krku,
 • dekoltu,
 • pokožce hlavy,
 • v záhybech loktů a kolen
 • nebo na rukou a nohou.


Onemocnění často komplikuje svědění. Pokud postiženou pokožku škrábeme, otevřou se vředy či praskliny a dochází tak k infekcím. Dráždivě působí také časté mytí rukou agresivními mýdly nebo dezinfekce.

Svědění může v extrémních případech znepříjemnit spánek.

Léčba, prevence a péče

Atopii zcela nevyléčíme. Proto lze dopady pouze mírnit – zejména dobu svědění a stupeň závažnosti ekzému. Při vzniku či zhoršení kontaktujte lékaře, který předepíše kortikoidní krém nebo imunosupresivní léčbu pro utlumení nepřiměřených reakcí imunitního systému. Vhodná jsou také  orální antihistaminika, která uleví od svědění.

Pomoci si můžeme i hydratačními přípravky. K atopické dermatitidě vedou i změny ve svrchní vrstvě kůže, které následně způsobují vysoušení. Suchá pokožka je náchylnější na alergeny a ostatní dráždivé látky. Proti nim se můžeme bránit zejména produkty s ceramidy.

Ceramidy jsou lipidy, které se přirozeně vyskytují v pokožce. Jejich doplňováním pomáháme kůži zdokonalit kožní bariéru a zvýšit hydrataci.

Ke zmírnění projevů atopie pomůže i obezřetnost: 

 • Místo horké vany zvolte sprchu. Po každém umytí (i mytí rukou) pečlivě aplikujte krémy pro lepší funkci kožní bariéry. 
 • Používejte pouze šetrná jemná mýdla bez barviv, parfemace a s kyselým pH. 
 • Rozpoznejte spouštěcí alergeny a vyvarujte se jim. 
 • Při nutkavém svědění místo škrábání na kůži tlačte, nebo problematickou část zakryjte. 
 • Dbejte na své duševní zdraví. Atopii zhoršuje i stres a další emoční poruchy.
   

Atopická dermatitida a produkty NAFIGATE Cosmetics

K posílení hydratace vyzkoušejte jemné, ale přesto intenzivní Hyaluron Peptide Serum. Pro rychlou hydrataci kdykoli během dne také pokožku osvěžte vodou s liposomy.

Refreshing Water with Liposomes 100 ml

Pleťová voda - 231 Kč

OSVĚŽUJE PLEŤ A PEČUJE O VLASY

Pleťová voda pokožku osvěží nejen při parných letních dnech. Jemně pleť hydratuje a obohacuje ji o potřebné živiny. Výtažek z černého ovsa a lecitin také navrací lesk vlasům a zmírňuje třepení konečků.

Hyaluron Peptide Serum 15 ml

Hydratační sérum - 549 Kč

INTENZIVNÍ HYDRATAČNÍ PÉČE S OLIGOPEPTIDY

3% koncentrace kyseliny hyaluronové intenzivně hydratuje ve všech vrstvách pokožky a zabraňuje tvorbě vrásek v bodě jejich vzniku. Oligopeptidy dodávají pleti růstové hormony, které revitalizují a omlazují kožní buňky. Díky tomu redukují vrásky a zlepšují elasticitu pleti. Jde o typy peptidů s nejyrchlejší odezvou na kosmetickém trhu.

Hyaluron Peptide Serum je dalším z milníků portfolia šetrné kosmetiky. Oligopeptidy jsou totiž jednou z nejmodernějších látek v kosmetice s nejlepší odezvou na trhu, a tudíž i důkazem, že NAFIGATE Cosmetics neotálí a jde s dobou a vědou.

Dále volte přípravky bez alergenů a parfemace. Vybírejte hydratační krémy s ceramidy, ovesným olejem nebo bambuckým máslem.

Potýkáte se s atopií? Podělte se s námi, jak projevy zmírňujete na Facebooku.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Zima s bezproblémovou pletí: dopřejte jí těchto 5 aktivních látek

Zimní období neznamená pro pokožku jen kontakt s chladem, ale i námahu z vystavování se mrazivému vzduchu a vyhřátým vnitřním prostorám. Abychom zabránili zarudnutí, vysoušení nebo popraskání pleti, musíme se vybavit kosmetikou se správnými ingrediencemi.

Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.

Pleť a podzim | 5 tipů pro sychravé dny

Letní šaty střídají svetříky, kabátky a silnější punčochy. Teplé letní počasí je pryč a ke slovu přichází sychravý a chladný podzim. Víte, jak své pleti dopřát maximum péče?