Komplimenty nejsou věda. Naučte se s nimi pracovat

Zpět

„Ale neříkejte, tyhle šaty mám už sto let…” Jak nejčastěji reagujete na komplimenty vy? Naučte se je přijímat i říkat – obojí má totiž pozitivní dopad na vaši psychiku.

Vliv komplimentů na člověka zkoumají v japonském Národním institutu psychologických věd. Tým v čele s profesorem Norihiro Sadato dospěl ve svém výzkumu k závěru, že díky pochvale lidé podávali velmi dobrý výkon i druhý den. Lidem, kteří pochvalu nedostali, se naopak při zadaném úkolu dalšího dne dařilo hůře.

Podobně, i když bez výzkumu, se vyjádřila francouzská herečka dvacátého století Michèle Morgan. Podle ní může žena žít z pěkné pochvaly i dva dny.  

Komplimenty jsou oboustranně výhodné

Kromě toho, že potěšíte někoho ve svém okolí, uděláte něco i pro své sebevědomí a životní nadhled. Díky komplimentům se totiž začnete více rozhlížet kolem sebe a všímat si spousty hezkých věcí. Učíte se tak myslet pozitivně, vylepšujete svoji schopnost pozornosti a začnete si uvědomovat pozitiva i na sobě samých.  

Tipy, jak na příjímání a dávání pochval

Mít upravené vlasy a nehty, hezkou hladkou pleť a pěkné oblečení je důležité pro spoustu žen. S potěšením se věnují péči o svůj vzhled, dbají na vhodný denní i noční krém a také na správné čištění pleti, ale často nejsou připravené reagovat na pochvalu. 

Při přijímání pochvaly nezapomeňte, že:

 • Není vhodné odpovídat negativně. Když vám někdo pochválí pěknou pleť, nehodí se začít dotyčného přesvědčovat, že se mu to jen zdá a že se vám naopak zrovna pleť zhoršila.
 • Nezlehčujte Když odpovíte „ále, to říkáš jen tak”, nutíte člověka pochvaly opakovat a zesilovat.
 • Pozor na dojem útočnosti. Když se začnete vyptávat, jestli to člověk myslí vážně a tvrdíte, že mu nevěříte, jen ho vyděsíte.
 • Když máte z pochvaly nepříjemný pocit, klidně se zeptejte člověka, který vás chválí, jak to myslel.
 
Přijímat pochvalu může být těžší, než někomu kompliment složit. Časem to ale zvládnete s úsměvem a bez rozpaků.

Umět pochválit druhého má smysl, ale musíte vědět, jak na to. Držte se těchto základních pravidel pro komplimenty:

 • Vždycky musí být upřímné a vyjadřovat váš názor. Neskládejte komplimenty jen proto, abyste něco řekli.
 • Vaše tvrzení zároveň musí být pravdivé.
 • Kompliment vyjádřete jednoduše. Když použijete neobvyklá slova, bude to vypadat, že jste si pochvalu pracně sestavovali předem a nenapadla vás hned.
 • Nechvalte pomocí přirovnání, které je vůči vám negativní. Když řeknete „dneska máš na rozdíl ode mě krásné vlasy”, uvrhnete pochváleného do rozpaků, že vám musí oponovat.
 • Vyberte si vhodnou situaci a čas. Například na důležitém obchodním jednání se nehodí chválit účes.
 • Chvalte vždycky jen jednu věc, ať kompliment nesklouzne k nechtěné ironii nebo nedůvěryhodnosti.
 • Počítejte s možnými rozpaky člověka, kterého chválíte.

Vyzkoušejte cvičení na komplimenty

Chválení vás naučí pohotovosti a zlepší vaše komunikační schopnosti.
 1. Vyberte si den, kdy se zaměříte na to, že pochválíte alespoň jednoho člověka. Všímejte si lidí kolem sebe a najednou zjistíte, že byste klidně mohli za den říct mnohem více komplimentů.
 2. Můžete na to jít i naopak. Promyslete a napište si třeba dva komplimenty, které byste rádi řekli svému partnerovi. Hledejte vhodnou situaci – určitě se vám brzy podaří ho pochválit.
Pokud milujete psy, zkuste pochválit kolemjdoucímu majiteli krásného a dobře vychovaného pejska, který se k vám hrne pro pohlazení

Konkrétní situace: jak správně přijmout kompliment

Pochválí vám někdo novou halenku či na první pohled krásnou pleť? Prostě jen poděkujte, usmějte se a je to. Nemusíte se bát trapné chvilky ticha a rychle vymýšlet, jak kompliment ještě okomentovat nebo co říct na oplátku. Klidně ještě dodejte „to je od tebe milé” a budete mít radost vy i člověk, který vám složil kompliment.

Tip: Kompliment tedy není uměle vytvořené tvrzení, které se honem snažíte vymyslet. Je to pravdivý výrok o situaci, kterou postřehnete a máte chuť vyslovit. Tak hurá na to!  

 Jak jste na tom s komplimenty? Napište nám na Facebooku, jestli komplimenty raději přijímáte nebo dáváte. A pokud se chystáte na ples, přečtěte si naše rady, jak se vyhnout velkým i malým faux pas. Kompliment pak na sebe nenechá dlouho čekat!

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Kyselina hyaluronová nejen pro dokonalou pleť. Představujeme další využití oblíbené hydratační látky

Všichni dnes víme, že kyselina hyaluronová je skvělým doplňkem kosmetické rutiny, a to zejména pro své intenzivní hydratační schopnosti. Pomůže však i v jiných případech – takových, kdy pokožka čelí vážnějším problémům.

Dezinfekční gely na ruce: na co si dát pozor?

Gely, balzámy a jiné čisticí přípravky na ruce jsou dnes již neodmyslitelnou součástí našich kabelek, stolů nebo přihrádek v autě. Dezinfekci ale nesmíme s klasickým mytím rukou zaměňovat. Měla by pomáhat spíše v případech, kdy se k vodě a mýdlu nedostaneme. A i v těchto situacích je důležitý správný postup a koncentrace.

Pečujte o pleť po čtyřicítce správně s našimi tipy

První známky stárnutí pleti nastupují okolo třicátého roku. Můžeme sledovat první jemné linky a chybky ve struktuře pokožky. Vše se ale pořádně projeví až po čtyřicítce. S vráskami se ale nemusíme ještě smiřovat. Stačí si správně upravit kosmetickou péči a zachovat si přirozenou krásu i nadále.