„Ale neříkejte, tyhle šaty mám už sto let…” Jak nejčastěji reagujete na komplimenty vy? Naučte se je přijímat i říkat – obojí má totiž pozitivní dopad na vaši psychiku.
Vliv komplimentů na člověka zkoumají v japonském Národním institutu psychologických věd. Tým v čele s profesorem Norihiro Sadato dospěl ve svém výzkumu k závěru, že díky pochvale lidé podávali velmi dobrý výkon i druhý den. Lidem, kteří pochvalu nedostali, se naopak při zadaném úkolu dalšího dne dařilo hůře.
Podobně, i když bez výzkumu, se vyjádřila francouzská herečka dvacátého století Michèle Morgan. Podle ní může žena žít z pěkné pochvaly i dva dny.
Komplimenty jsou oboustranně výhodné
Kromě toho, že potěšíte někoho ve svém okolí, uděláte něco i pro své sebevědomí a životní nadhled. Díky komplimentům se totiž začnete více rozhlížet kolem sebe a všímat si spousty hezkých věcí. Učíte se tak myslet pozitivně, vylepšujete svoji schopnost pozornosti a začnete si uvědomovat pozitiva i na sobě samých.Tipy, jak na příjímání a dávání pochval
Mít upravené vlasy a nehty, hezkou hladkou pleť a pěkné oblečení je důležité pro spoustu žen. S potěšením se věnují péči o svůj vzhled, dbají na vhodný denní i noční krém a také na správné čištění pleti, ale často nejsou připravené reagovat na pochvalu.
Při přijímání pochvaly nezapomeňte, že:
- Není vhodné odpovídat negativně. Když vám někdo pochválí pěknou pleť, nehodí se začít dotyčného přesvědčovat, že se mu to jen zdá a že se vám naopak zrovna pleť zhoršila.
- Nezlehčujte Když odpovíte „ále, to říkáš jen tak”, nutíte člověka pochvaly opakovat a zesilovat.
- Pozor na dojem útočnosti. Když se začnete vyptávat, jestli to člověk myslí vážně a tvrdíte, že mu nevěříte, jen ho vyděsíte.
- Když máte z pochvaly nepříjemný pocit, klidně se zeptejte člověka, který vás chválí, jak to myslel.

Umět pochválit druhého má smysl, ale musíte vědět, jak na to. Držte se těchto základních pravidel pro komplimenty:
- Vždycky musí být upřímné a vyjadřovat váš názor. Neskládejte komplimenty jen proto, abyste něco řekli.
- Vaše tvrzení zároveň musí být pravdivé.
- Kompliment vyjádřete jednoduše. Když použijete neobvyklá slova, bude to vypadat, že jste si pochvalu pracně sestavovali předem a nenapadla vás hned.
- Nechvalte pomocí přirovnání, které je vůči vám negativní. Když řeknete „dneska máš na rozdíl ode mě krásné vlasy”, uvrhnete pochváleného do rozpaků, že vám musí oponovat.
- Vyberte si vhodnou situaci a čas. Například na důležitém obchodním jednání se nehodí chválit účes.
- Chvalte vždycky jen jednu věc, ať kompliment nesklouzne k nechtěné ironii nebo nedůvěryhodnosti.
- Počítejte s možnými rozpaky člověka, kterého chválíte.
Vyzkoušejte cvičení na komplimenty
Chválení vás naučí pohotovosti a zlepší vaše komunikační schopnosti.- Vyberte si den, kdy se zaměříte na to, že pochválíte alespoň jednoho člověka. Všímejte si lidí kolem sebe a najednou zjistíte, že byste klidně mohli za den říct mnohem více komplimentů.
- Můžete na to jít i naopak. Promyslete a napište si třeba dva komplimenty, které byste rádi řekli svému partnerovi. Hledejte vhodnou situaci – určitě se vám brzy podaří ho pochválit.

Konkrétní situace: jak správně přijmout kompliment
Pochválí vám někdo novou halenku či na první pohled krásnou pleť? Prostě jen poděkujte, usmějte se a je to. Nemusíte se bát trapné chvilky ticha a rychle vymýšlet, jak kompliment ještě okomentovat nebo co říct na oplátku. Klidně ještě dodejte „to je od tebe milé” a budete mít radost vy i člověk, který vám složil kompliment.
Tip: Kompliment tedy není uměle vytvořené tvrzení, které se honem snažíte vymyslet. Je to pravdivý výrok o situaci, kterou postřehnete a máte chuť vyslovit. Tak hurá na to!
Jak jste na tom s komplimenty? Napište nám na Facebooku, jestli komplimenty raději přijímáte nebo dáváte. A pokud se chystáte na ples, přečtěte si naše rady, jak se vyhnout velkým i malým faux pas. Kompliment pak na sebe nenechá dlouho čekat!