Kosmetika a parfemace: zjistěte, kdy se vůni vyhnout

Zpět

Ráno se probudíte a těšíte se, jak budete vypadat po večerní aplikaci nového krému. A opravdu – ze zrcadla na vás kouká úplně jiný člověk. Ale něco se nepovedlo!

Opuchlá kůže, zarudnutí, oči jako čárečky. To jsou jen některé příznaky toho, že vašemu tělu neprospívá některá složka kosmetiky. A často bývají problematické přísady, které krému dodávají vůni.

Proč se vlastně parfemace do kosmetiky přidává

Krásně vonět je pro spoustu žen velmi důležité – a proto si pořizují parfémy, které používají i několikrát denně. A automaticky chtějí, aby jim voněl třeba i jejich nový krém nebo sérum.

Jenže vybírat si pečující kosmetiku podle vůně člověku správnou funkci přípravku nezaručí. Roli totiž hraje něco úplně jiného – účinné látky. Jejich výběr, množství a správné použití.

Takže proč krémy voní, když to nezlepšuje jejich funkci?

 • Někdy výrobci potřebují zamaskovat, že některé složky krému páchnou. A vyřeší to jednoduše – do krému přidají vonné látky.
 • Vůně je obchodní trik. Ruku na srdce – rozumíte složení kosmetiky? Mnohdy nejsou napsané v češtině a když už ano, není vysvětlené, proč tyto látky v přípravku jsou. A tak lidé nakupují podle vzhledu obalu a vůně.

Jak vzniká vůně

Příjemné aroma vanilky, květin nebo třeba ovoce – to jsou jen některé oblíbené vůně. Někomu evokují třeba léto u babičky, jiný si představuje bujnou rozkvetlou zahradu. Nejčastěji ale za tím vším stojí látky, které výrobci syntetizují tak, aby byly co nejlevnější. Vonné esence se nelisují z růžových květů ani z ovoce – pouze je napodobují.

Syntetické vůně jsou velmi silné a pronikavé, jenže zároveň mohou ovlivňovat produkci hormonů a patří k výrazným alergenům.

Mysleli jste, že vás alergie mohou potkat jen na jaře, když všechno kvete, anebo když sníte některé typy potravin? Bohužel ne. Alergickou reakci vyvolává i nevhodná kosmetika.

Přírodní parfemace: ano či ne?

Přírodní vonné látky jsou lepší než syntetické parfemace. Ale nepleťte si je s látkami, které jsou tělu vlastní. Citrusové, borovicové či eukaliptové aroma krásně voní a jsou z vyrobené z přírodních výtažků. Jenže ne vždy je naše tělo přijme tak, jak bychom čekali.

Tyto složky totiž nejsou tělu vlastní, a tak i po jejich použití může imunita vyvolat alergickou reakci. Proto se vždycky vyplatí přírodní kosmetiku vyzkoušet nejprve jen na malém kousku kůže. A pokud máte citlivou pleť, sklony k ekzému nebo třeba lupénku, raději se o nejlepší kosmetice poraďte s lékařem.

Přírodní látky pro nás nejsou vždycky to nejlepší. Rostlinné vůně totiž mohou například podporovat alergie.

Látky navíc jsou v kosmetice zbytečné

Při nákupu kosmetiky je důležité si stanovit, co od ní čekáte. Denní či noční krémy obvykle plní tyto funkce:

 • vysoce hydratují pleť a pečují o ni,
 • podporují obnovu buněk,
 • chrání pleť před vnějšími vlivy,
 • vyhlazují vrásky.

Kosmetika bez parfemace je někdy jediným možným řešením. Vůně totiž často nesnesou:

 • těhotné ženy, kterým se z nich dělá nevolno,
 • lidé s velmi citlivou pletí, kterým se kůže snadno podráždí,
 • a alergici, kterým parfemace zhoršují projevy alergie.

Stejně jako přestává chutnat některé jídlo, začínají v těhotenství vadit některé vůně.

O nepřítomnosti takzvaných iritujících látek (tedy těch, které vyvolávají například alergické reakce) informují nápisy na obalech kosmetiky:

 • hypoalergenní
 • či bez parfemace.

Nepříznivé reakce pleti jsou důvodem, proč se v kosmetice NAFIGATE s vůněmi nesetkáte. Bez parfemace je:

Kyselina hyaluronová je navíc látkou tělu vlastní. Každý člověk ji má od narození ve své kůži, kde pomáhá hydratovat a regenerovat po zraněních. Jenže s věkem množství kyseliny klesá a je nutné ji kůži dodávat.

Vždycky si ale dejte práci s nastudováním složení – především pokud patříte do některé z rizikových skupin. Víte, co obsahuje váš denní krém nebo noční krém a proč jsou v něm právě tyto látky?

Další látkou, která často způsobuje podráždění kůže, jsou parabeny. Přečtěte si, proč se do krémů či šamponů přidávají, a jestli se vyplatí jim vyhýbat.

Na vaše otázky nejen o složení kosmetiky odpovídáme na našem Facebooku.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Prozrazujeme kompletní složení čisticího mléka

Nesedí vám odličovací oleje? Pak by vám mohlo vyhovovat právě odličovací mléko. Cleansing milk spolehlivě odlíčí makeup i nečistoty, poradí si s nimi však pomocí těch nejšetrnějších látek. Prozradíme vám, které to jsou.

Potvrzeno: kosmetika odbourává stres

Trochu klidu bychom si měli dopřávat co nejčastěji. I během péče o pleť. Pokud máte pocit, že vám péče o pleť pomáhá relaxovat, nemýlíte se. Výzkum potvrdil, že kosmetika snižuje hladiny stresu.

20 faktů o kyselině hyaluronové

Některé už možná znáte, jiné vás třeba překvapí. Kyselina hyaluronová si nezískala svou oblibu jen pro své úžasné hydratační účinky, ale i mnoho ostatních vlastností. Sesbírali jsme pro vás hned dvě desítky faktů o této kosmetické stálici.