Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Zpět

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.

Slovo „mikrobiom“ označuje viry, bakterie a houby žijící uvnitř a na povrchu našeho těla. Pokožku může obývat až trilion bakterií, které jí pomáhají.  Posilují totiž imunitní systém a chrání nás před nepříznivými organismy, záněty a infekcemi. Mezi klíčové ochránce pokožky patří:  

  • Cutibacterium acnes se schopností pohlcovat maz a vytvářet kyselé prostředí, které komplikuje nepříznivým látkám usazování se na kůži
  • nebo Staphylococcus epidermidis s látkami, které oslabují bakterie. Tento stafylokok zaceluje prostory mezi kožními buňkami, a zabraňuje tak průnik nečistot do kůže.

Problémy s akné může zapříčiňovat nevyvážený kožní mikrobiom.

Bakterie v rámci kožního mikrobiomu dělíme na dva druhy:

  • Rezidentní, které ulpívají na kůži a posilují ochrannou bariéru, pokud je kožní mikrobiom v rovnováze. Rezidentní bakterie mohou způsobovat problémy v případě, že si najdou cestu do tkání a oslabených částí kůže, například přes řezné rány.
  • Tranzientní, které přežívají mimo pokožku. Přesto se ale s kůží mohou dostat do kontaktu a způsobit nepříznivé reakce – zejména v případě, kdy má kožní mikrobiom nedostatek rezidentních bakterií.
     

Proč pečovat o kožní mikrobiom?

Pokud udržujeme mikrobiom v rovnováze, bude se chovat jako membrána, která správně rozhodne, jaké organismy mohou obývat kůži. Zdravý mikrobiom nechá proniknout zejména vlhkost a dráždivým látkám vstup zamezí.

Průnik nepříznivých organismů i vysoký počet jednoho typu příznivých bakterií může narušit funkci mikrobiomu. Klasickým příkladem nevyváženého kožního mikrobiomu je akné, kdy žlázy vytváří nadměrné množství mazu. Maz je poté potravou pro více bakterií a mastné prostředí urychluje jejich množení.

Mezi další problémy pokožky, které vychází z nevyváženého mikrobiomu patří:

  • ekzém,
  • alergie,
  • puchýře 
  • nebo růžovka.

Jak udržet mikrobiom v rovnováze?

Nepřehánějte to s mýdlem. Jeho častým používáním narušíte přirozeně kyselé pH pokožky, které se ideálně pohybuje okolo hodnoty 5. Mýdla kůži zbavují kyselosti – naopak vytvářejí zásadité prostředí, které je pro bakterie příznivější. Podobné pravidlo platí u dezinfekce, která ve vysokých dávkách vysušuje pokožku, a tak ji oslabuje.

Vyvážený mikrobiom kůže narušují i vnější vlivy, jako UV záření nebo kouř z cigaret. Roli hraje také věk a problémy střevního mikrobiomu, které zlepšíte vyšším přísunem tekutin a probiotiky. Průmyslově zpracovanými potravinami a cukrem střevní mikroflóře naopak uškodíte.

Probiotika nenajdete jen v jogurtu, ale i v kyselém zelí, kefíru nebo nakládaných okurkách.

V rámci kosmetiky zvažte přípravky s šetrnými čisticími látkami a vyváženým pH. Tak zaručíte, aby si pokožka zachovala příznivý stav mikrobiomu a odolnost vůči nepříznivým vlivům. Dávejte pozor zejména u odličování. Šetrnou čisticí péči NAFIGATE Cosmetics zaručí například Cleansing Gel.  V případě aknózní pleti sáhněte po krému na akné, který sníží množství nepříznivých bakterií v pokožce.

Cleansing Gel 200 ml

Čisticí gel – 399 Kč

ČISTÍ A HYDRATUJE CITLIVOU PLEŤ

Dopřejte pokožce se sklony k akné výjimečně lehkou čisticí proceduru. Gel pečuje o pokožku, nenarušuje kožní bariéru, neucpává póry, a navíc poskytuje lehkou hydrataci. O šetrné čištění se postará účinná látka z kokosového oleje vhodná i pro citlivou pleť.

Acne Cream 50 ml

Akné krém – 399 Kč

POSKYTUJE KOMPLEXNÍ PÉČI PLETI S AKNÉ

Krém poskytuje komplexní péči pokožce potýkající se s akné. Mandlový olej pleť vyživí – kromě hydratačního účinku jí dodá vitamíny a minerály. Pokožka tak zůstane hebčí a svěžejší. Směs přírodních látek a kyseliny salicylové sjednotí strukturu pokožky, zbaví ji nečistot usazených hluboko v pórech a zabrání tvorbě černých teček.

Berete v rámci kosmetické péče v potaz i kožní mikrobiom? Napište nám naFacebooku.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Zima s bezproblémovou pletí: dopřejte jí těchto 5 aktivních látek

Zimní období neznamená pro pokožku jen kontakt s chladem, ale i námahu z vystavování se mrazivému vzduchu a vyhřátým vnitřním prostorám. Abychom zabránili zarudnutí, vysoušení nebo popraskání pleti, musíme se vybavit kosmetikou se správnými ingrediencemi.

Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.

Pleť a podzim | 5 tipů pro sychravé dny

Letní šaty střídají svetříky, kabátky a silnější punčochy. Teplé letní počasí je pryč a ke slovu přichází sychravý a chladný podzim. Víte, jak své pleti dopřát maximum péče?