Maskné: Jak se starat o akné způsobené nošením roušky

Zpět

Ochrana dýchacích cest před viry je už více než rok každodenní součástí našeho života. Roušky mohou bohužel vést i ke kožním problémům. V článku poradíme, jak maskné chápat a naučíme se, jak tomuto specifickému druhu akné předcházet.

Akné nejčastěji vzniká při ucpání pórů nečistotami a látkami, které produkuje lidské tělo. Patří mezi ně: 

 • kožní maz, 
 • odumřelé kožní buňky 
 • a pot. 

V zanesených pórech se poté zachycují mikroorganismy (Propionibacterium acnes). Pokud uvíznou pod povrchem pokožky, způsobí infekci, zánět, a začnou vytvářet pupínky. Kromě ucpaných pórů k tvorbě akné přispívají také hormony a bakterie. 

Akné může být také „mechanické“, které vzniká častým zakrýváním a třením pokožky. Pokud se tyto procesy opakují, dochází k zánětům, které póry blokují, a tak vytvářejí ideální podmínky pro vznik akné. Podstatnou roli hraje také sražený pot a vlhkost pod zakrytou pokožkou.


Vznik maskné drobnohledem:

Při častém nošení roušky se mění mikroklima v pokožce. Dochází k dehydrataci, rychlejší tvorbě kožního mazu a zvýšení pH pokožky. Tyto faktory podporují množení bakterií Propionibacterium acnes, a tak i reakci imunitního systému vedoucímu k tvorbě zánětů. 

Poté dochází k poškození kožní bariéry a narušení rovnováhy bakteriální mikroflóry.


Maskné spadá právě pod mechanický typ akné a propuká na částech obličeje, které zakrývá rouška. Kromě oblasti okolo rtů zde patří: 

 • čelisti
 • tváře
 • nos 
 • a brada. 

Maskné se nejčastěji dostaví po 6 týdnech pravidelného nošení roušky, kdy také může dojít ke zhoršení již existujícího akné ve stejné oblasti.

Na co si dát pozor
Vznik maskné podpoří podzim a zima – období, kdy se kůže přirozeně rychleji vysušuje. Tření je na suché pokožce intenzivnější, a dochází tak k rychlejšímu odstranění ochranné vrstvy kožní bariéry.

Maskné je problémové během chladných dní, ale i v létě, kdy se pod rouškou rychleji hromadí vlhkost.

Stav zhorší také make-up a opalovací krém. Další vrstvy kosmetických produktů na pleti totiž snáze ucpou póry. Své udělá i stres, protože zvýší tvorbu kortizolu zpomalující imunitu. Hojení akné se proto zpomalí.

Během častého nošení roušky navíc dochází k poškození vrstvy z ochranných lipidů, které zabraňují úniku vody a chrání pokožku před toxiny, bakteriemi, viry a ostatními dráždivými látkami. Pokud ochrannou vrstvu častým nošením poškodíme, zvýšíme riziko vzniku chronických problémů, jako je ekzém, růžovka nebo Psoriáza.

Jak Maskné předcházet

 • Pracujte z domu: Pokud to vaše profese umožní, zvolte home office. Vyhnete se nošení roušky po většinu dne, a tak i mechanickému namáhání pleti.
 • Roušky pravidelně čistěte a střídejte: po jedné hodině je potřeba ústenku vyprat a vyměnit za čistou. Ochranu obličeje perte šetrným prostředkem, aby případné zbytky v roušce pokožku nedráždily. Opakovanému nošení jednorázových roušek se úplně vyvarujte.

K čištění roušek rychle pomohou i ethanolové dezinfekční spreje.

 • Minimalizujte kosmetickou péči: Ráno a večer pleť šetrně očistěte, poté aplikujte lehký hydratační krém bez parfemace. Make-up zcela vynechte.
 • Komplexnější proceduru nechte na večer: Krémy s retinoidy, kyselinou salicylovou či glykolovou a dalšími látkami proti akné nechávejte na dobu, kdy si pokožka od roušky odpočine. Pod ústenkou jsou účinky intenzivnější, a přípravky by pleť mohly dráždit.
 • Dbejte na materiál ochranných pomůcek: Snažte se volit co nejprodyšnější a nejjemnější materiál, například hedvábí nebo polyesterovou síťovinu.

Po jaké kosmetice při maskné sáhnout


S šetrným čištěním aknózní pokožky pomůže čisticí gel z akné řady bez parfemace a dráždivých konzervačních látek. Hydrataci poskytne Acne cream s bioflavonoidy, které optimalizují složení kožní mikroflóry a regenerují kožní buňky.

Acne Cream 50 ml

Akné krém – 399 Kč

POSKYTUJE KOMPLEXNÍ PÉČI PLETI S AKNÉ

Krém poskytuje komplexní péči pokožce potýkající se s akné. Mandlový olej pleť vyživí – kromě hydratačního účinku jí dodá vitamíny a minerály. Pokožka tak zůstane hebčí a svěžejší. Směs přírodních látek a kyseliny salicylové sjednotí strukturu pokožky, zbaví ji nečistot usazených hluboko v pórech a zabrání tvorbě černých teček.

Acne Mask 50 ml

Čisticí maska – 249 Kč

ČISTÍ PÓRY A REGULUJE TVORBU KOŽNÍHO MAZU

Šetrná maska na akné pomáhá pokožce pomocí přírodního polymeru P3HB, který absorbuje nečistoty z pórů pokožky a reguluje kožní maz. Díky panthenolu maska regeneruje kožní buňky a předchází podráždění. Acne Mask je proto vhodná pro všechny typy pleti. Účinky podporuje oblíbená a ověřená kyselina salicylová.

Jednou za týden aplikujte hloubkově čisticí Pleťovou akné masku.  Pleť, která se potýká se závažnějšími problémy, navíc večer ocení sérum s kyselinou hyaluronovou.  Nezapomínejte také na rty a dopřejte jim balzám jako prevenci před podrážděním a vysušením.

Potýkáte se s Maskné? Jaké jsou vaše tipy pro boj s vedlejším efektem nošení ústenek? Napište nám na Facebooku.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Zima s bezproblémovou pletí: dopřejte jí těchto 5 aktivních látek

Zimní období neznamená pro pokožku jen kontakt s chladem, ale i námahu z vystavování se mrazivému vzduchu a vyhřátým vnitřním prostorám. Abychom zabránili zarudnutí, vysoušení nebo popraskání pleti, musíme se vybavit kosmetikou se správnými ingrediencemi.

Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.

Pleť a podzim | 5 tipů pro sychravé dny

Letní šaty střídají svetříky, kabátky a silnější punčochy. Teplé letní počasí je pryč a ke slovu přichází sychravý a chladný podzim. Víte, jak své pleti dopřát maximum péče?