Micely (nejen) v kosmetice: vše o jejich rozdílech a využití

Zpět

Nejdříve pomáhaly jen při čištění domů a bytů. S postupem času ale věda našla způsob, jak vytvořit jejich šetrnější variantu, která dokáže bez podráždění odstranit i makeup z pleti. Dnes už jsou micely v kosmetice stálicí. Podívali jsme se na to, zda jsou vždy tou nejlepší variantou.

Micely jsou kuličky čistících molekul tenzidů, které dokáží zapouzdřit nečistoty a šetrně je odstranit z pokožky. Fungují tak, že nečistoty a mastnotu obklopí, uzavřou a přenesou do roztoku, který z pleti bez zbytečného drhnutí odstraníme.

Funkci micel ovlivňuje struktura tenzidů, které se skládají z hydrofilní a hydrofobní části. Jedna část na sebe naváže nečistoty a druhá je pomůže z pleti odstranit. Tenzidy dokáží také přenášet aktivní látky do pokožky a ovlivnit konzistenci produktu.

Micely se od 70. Let  využívají v čisticích prostředcích nebo změkčovadlech. Ty však obsahují tenzidy syntetického původu, které silně odmašťují, vysušují a dráždí. Proto nejsou vhodné pro pokožku. Micely v kosmetice se používají v mnohem nižších koncentracích, nebo jsou vyráběny z daleko šetrnějších, často přírodních zdrojů, a tak pleť nedráždí.

Micely mohou být naprosto přírodní, například z liposomů ovesného oleje.

Nevýhody micel

I přesto, že se micely mohou jevit jako ideální pomocníci při odličování, mají několik nevýhod. Pokud je jejich původ syntetický, mohou pokožku snadno podráždit. Při dlouhodobém používání mohou dokonce způsobit tvorbu pupínků a popráskání žilek.

Pokud zvolíme micely v oleji, s obyčejným opláchnutím pleti si nevystačíme. Abychom nečistoty z pleti odstranili, budeme potřebovat vatové tampony. A pokud budete chtít pleť očistit důkladně, budete jich potřebovat hned několik. 

Výhody a nevýhody micel pečlivě zvažte a rozhodněte se, zda jsou pro vaši pleť to pravé.

Rozdíl mezi micelární vodou a olejem

Víme už, že se účinky micel mohou lišit podle jejich koncentrace a původu.Účinky však ovlivňuje i báze produktu.

Micelární vody spláchnou nečistoty a makeup ze svrchní vrstvy pokožky. Pokud obsahují micely syntetického původu, mohou pleť zbavit i její přirozené ochranné bariéry. Pokožka je tak ve výsledku vysušená a nechráněná vůči vnějším nepříznivým vlivům.

Micelární olej přitahuje maz, rozpouští nečistoty a umožňuje je snadno setřít vatovým tamponem. Micelární oleje s tenzidy z přírodních zdrojů navíc pokožku nedráždí a zanechávají ji chráněnou. Micelární oleje jsou účinné i pro odstraňování voděodolného make-upu.

Na čištění pleti rozhodně nezapomínejte. Zachováte tako pokožce regenerační schopnosti, jasný vzhled a elasticitu.

Ostatní možnosti

Vždy můžete sáhnout i po odličovacích přípravcích bez micel. Vhodnou variantou je odličovací mléko, které šetrně odstraní nečistoty rozpustné v tucích a pokožku nevysuší. Pleť stačí důkladně promasírovat a poté ji očistit odličovacím tamponem. Proceduru doporučujeme zakončit dočišťovacím tonikem.

Odličovací mléka nicméně často neobsahují dostatečné množství oleje, který je potřebný k důkladnému odstranění líčidel. Účinnější alternativou proto může být Dvoufázový Oličovací Olej, který díky vysokého obsahu látek získaných z rakytníku a kokosového oleje pleť zbaví všech typů make-upu včetně voděodolného.

Finální podobu odličovače jsme nakonec upravili do podoby dvoufázové kapaliny, aby si ji nemusely zákaznice připravovat samy. Je to tak uživatelsky mnohem pohodlnější.
Ladislav Dubánek; Specialista na složení kosmetiky o odličovacím oleji od NAFIGATE Cosmetics

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Kyselina hyaluronová nejen pro dokonalou pleť. Představujeme další využití oblíbené hydratační látky

Všichni dnes víme, že kyselina hyaluronová je skvělým doplňkem kosmetické rutiny, a to zejména pro své intenzivní hydratační schopnosti. Pomůže však i v jiných případech – takových, kdy pokožka čelí vážnějším problémům.

Dezinfekční gely na ruce: na co si dát pozor?

Gely, balzámy a jiné čisticí přípravky na ruce jsou dnes již neodmyslitelnou součástí našich kabelek, stolů nebo přihrádek v autě. Dezinfekci ale nesmíme s klasickým mytím rukou zaměňovat. Měla by pomáhat spíše v případech, kdy se k vodě a mýdlu nedostaneme. A i v těchto situacích je důležitý správný postup a koncentrace.

Pečujte o pleť po čtyřicítce správně s našimi tipy

První známky stárnutí pleti nastupují okolo třicátého roku. Můžeme sledovat první jemné linky a chybky ve struktuře pokožky. Vše se ale pořádně projeví až po čtyřicítce. S vráskami se ale nemusíme ještě smiřovat. Stačí si správně upravit kosmetickou péči a zachovat si přirozenou krásu i nadále.