Mikroplasty v číslech: sesbírali jsme překvapující statistiky

Zpět

V oceánech jsou jich triliony a v jednom kosmetickém produktu jich může být přes milion. Dostanou se na nejodlehlejší místa světa a do těl nejrůznějších živočichů. Malé plastové částice představují velký problém pro životní prostředí. Čísla v článku vás o tom přesvědčí.

Všechny plastové částečky o průměru menším než 5 milimetrů se nazývají mikroplasty. Čím menší jsou, tím snadněji pronikají do oceánů a živých organismů. Mohou vznikat například:

 
  • Rozpadem větších plastů.
  • Obrušováním pneumatik.
  • Praním syntetického textilu.


Velký problém představují i v kosmetickém průmyslu, kde je výrobci využívají jako peelingové částice, které odstraňují nečistoty a odumřelé kožní buňky z pokožky.

Kolik je mikroplastů v jednom produktu?

S mikroplasty v kosmetických přípravcích výrobci nešetří. Organizace 5Gyres odhaduje, že na jeden produkt pro čištění tváře průměrně připadá 330 000 plastových částic. Podle Britských vědců může 5 mililitrů peelingového přípravku obsahovat 4 59594 500 mikroplastů. Po každém koupání se tak může do odtoku dostat okolo 100 000 plastových mikročástic.

Závratnější odhady zveřejnilo Hongkongské environmentální hnutí Plastic Free Seas, podle kterého každá tuba se 130 gramy přípravku obsahuje až 1.476 milionu mikroplastů. Znamená to, že se po jednom použití do vody dostane okolo 17 000 částeček.   

Úpravny vody na všechny mikroplasty nestačí

Po použití se plastové částice dostávají k zařízením pro čištění vody, které pomocí filtrů zachycují vše, co do ní nepatří. Některé plastové částice jsou ale příliš malé na to, aby si s nimi i ty nejvyspělejší čisticí technologie poradily.

Na to, jak si umí úpravny vody s mikroplasty poradit, se podívali vědci ze Slovinska. Objevili, že dokáží zachytit průměrně 52 % z celkového počtu. Ve výsledku si každodenně do povrchových vod najde cestu 112 milionů mikroplastů. Takto se mohou dostat i do pitné vody.

A to platí i pro Českou Republiku, kde vědci z Ústavu pro hydrodynamiku akademie věd testovali pitnou vodu. Zjistili, že v jednom litru zůstává 300900 plastových částic.

Konečná destinace: přírodní vody

Největší množství mikroplastů najdeme ve všech částech světových oceánů. Dostaly se dokonce i do jejich nejvzdálenějších částí. Uprostřed Jižního Indického Oceánu vědci naměřili průměrný počet 42 plastových mikročástic na jeden kubický metr. Nejvyšší míru znečištění  zaznamenali v severní části Atlantského oceánu v blízkosti Britského pobřeží.

Velká Británie se rozhodla tento problém řešit a začátkem letošního roku zakázala používání a prodej přípravků, které plastové částice obsahují. Ročně se jich jen ve Spojeném Království spotřebovalo okolo 680 tun

Británie úspěšně následovala několik států, které se rozhodly proti mikroplastům úředně bojovat. Podobný krok učinily v roce 2015 Spojené státy americké, ze kterých se do vody dostalo ročně až na 2,9 trilionů plastových mikročástiček. Rok předtím vláda Kanady označila mikroplasty jako toxické látky a začátkem roku 2018 je zakázala používat.

Stále však existuje mnoho zemí, které tento problém neřeší. Jednou z takových je Čína, kde se podle odhadů do vodního prostředí dostane 209 trilionů mikroplastů ročně.

Mikroplasty a zvířata

Plastové částice jsou tak malé, že si je vodní živočichové snadno pletou s planktonem, který je jejich nejběžnějším zdrojem potravy. Podle studií mikroplasty ohrožují přímým průchodem do těla skrz kůži nebo konzumací přibližně 660 druhů vodních živočichů.

Problém se týká jak těch nejmenších mořských ryb, tak i žraloků a velryb. Při krmení a získávání kyslíku z vody jejich těly prochází tisíce kubíků vody denně a tak je šance pro požití mikroplastů obrovská. Dle odhadů může jeden žralok denně zkonzumovat 200 částic. U větších živočichů tento počet dramaticky roste.

Ohroženy jsou však i sladkovodní ryby. Podle posledních vzorků z řeky Temže jsou mikroplasty potravou pro 28 % ryb.  

Čím více mikroplastů si najde cestu do ryb, tím větší je šance, že nám skončí na talíři. Týmy vědců z Malajsie a Francie objevily 36 plastových mikročástic v tělech 120 makrel, ančoviček a dalších druhů ryb, které byly určeny pro lidskou konzumaci.

Vyhlašujeme boj s mikroplasty

V NAFIGATE Cosmetics jsme se také rozhodli problém s plastovými částicemi řešit. Proto jsme navrhli a vyrobili sprchové peelingové mléko Coconut Peeling Milk, které místo mikroplastů k čištění pokožky používá přírodní polymer P3HB . Narozdíl od škodlivých mikročástiček se však polymer v přírodě zcela rozloží a tak ji nezatěžuje.

Víte o problému s mikroplasty v kosmetice? Slyšeli jste i o dalších převratných číslech, které se k této problematice vážou? Podělte se s námi na našem Facebooku.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.

Pleť a podzim | 5 tipů pro sychravé dny

Letní šaty střídají svetříky, kabátky a silnější punčochy. Teplé letní počasí je pryč a ke slovu přichází sychravý a chladný podzim. Víte, jak své pleti dopřát maximum péče?

Atopie: vznik, prevence a kosmetická péče

Trápí nás zejména v útlém dětství, poté se občas vrací v dospělosti. Nadobro se s ní bohužel nerozloučíme. Projevy atopické dermatitidy ale můžeme zmírnit – často i bez pomoci odborníka. Poradíme vám, jak kožní onemocnění identifikovat nebo jak se vyhnout tomu nejhoršímu.