Radíme, jak se vyznat ve složení kosmetiky

Zpět

Při výběru kosmetiky se  možná chcete o účinnosti ujistit prověřením obsahu. Jenže složení výrobci uvádí v cizích jazycích. Není proto snadné porozumět všem názvům. Existují naštěstí pravidla, která s orientací v obsahu přípravků pomohou.

Výrobci musí uvádět seznam všech použitých látek produktu přímo na etiketě Najdete je pod názvem ingredients.  Problém nastává v případě, kdy chceme vědět, kolik látky produkt obsahuje.

Na pořadí záleží

Výrobci kosmetiky se řídí jedním pravidlem – seznam látek musí začínat ingrediencemi, které jsou v přípravku zastoupeny z největší části.

Na prvním místě obvykle uvidíte vodu. Ta látky rozpouští a slouží jako prostředek, který je do pokožky doručuje. 

Voda může tvořit až 95 % z celkového podílu kosmetického přípravku. Mimo funkci doručování látek se také podílí na zjemnění pokožky.

Další v pořadí jsou nejčastěji aktivní látky – druh složek, které pleti přímo prospívají. O jejich účincích se můžete obvykle dočíst na přední straně etikety. Obecně platí, že látky na prvních řádcích tvoří největší podíl produktu, a proto by měly zodpovídat za slibované účinky.

Výrobci kosmetiky jsou povinni uvádět látky v produktech podle obsahu jejich podílu do jednoho procenta. Látky v nižších koncentracích pak mohou být v obsahu látek řazeny libovolně.

Pokud se díváte například po produktu pro hydrataci, ujistěte se, že hydratační látky  obsazují první příčky složení. Jinak to může znamenat, že kosmetika nebude účinnná

Ostatní látky a konzervanty

Na nižších řádcích obsahu obvykle naleznete látky, které prodejci na přední straně nezmiňují. Neznamená to, že jsou v přípravku navíc. Mohou například podporovat funkci ostatních složek, nebo zajistit bezpečnost produktu. Patří zde látky, které:

  • zajišťují stabilitu přípravku a udržují konzistenci,
  • usnadňují průnik aktivních látek skrze kožní bariéru,
  • dodávají přípravku aroma a barvu
  • nebo drží recepturu pohromadě, aby pokožka při každém nanesení obdržela stejný podíl látek.

V některých případech může přípravek obsahovat látky, které prospívají pleti i při velmi nízkých koncentracích. Mezi ně patří třeba peptidy, které podporují tvorbu kolagenu v pleti.


Na bezpečnost dohlíží Evropská unie

Od roku 2013 platí nařízení stanovené Evropskou komisí, kterým se musí řídit každý výrobce kosmetiky, když uvádí přípravky na trh.

Evropská unie kontroluje, aby se zákazníkům do rukou dostala pouze prověřená a bezpečná kosmetika. Výrobci musí používat ověřené látky v daném poměru. Výroba musí být provedena v čistém a profesionálním prostředí.  Unie také dohlíží na pravdivost hesel a sloganů.

Komise stejně přísně dohlíží i na konzervanty. Proto vytvořila aktualizovaný seznam bezpečných konzervačních látek, které výrobci mohou používat.


Evropská komise v roce 2013 také zakázala testování kosmetických látek na zvířatech. Můžete si tak být jisti, že legální kosmetika neubližuje. 

Jak na cizí názvy

Složení kosmetických přípravků musí uvádět originální názvy všech obsažených látek. Proto jsme se rozhodli vysvětlovat kompletní složení našich produktů na blogu. Ve článcích začínáme látkami, které mají v produktu větší zastoupení. Funkci ostatních látek prozrazujeme vždy na konci článku v tabulce.

Odkaz na článek o kompletním složení přípravku naleznete na produktové stránce pod kompletním složením.

Řídíte se při nákupu složením, nebo spoléháte na vypsané účinky? Napište nám na Facebooku.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Zima s bezproblémovou pletí: dopřejte jí těchto 5 aktivních látek

Zimní období neznamená pro pokožku jen kontakt s chladem, ale i námahu z vystavování se mrazivému vzduchu a vyhřátým vnitřním prostorám. Abychom zabránili zarudnutí, vysoušení nebo popraskání pleti, musíme se vybavit kosmetikou se správnými ingrediencemi.

Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.

Pleť a podzim | 5 tipů pro sychravé dny

Letní šaty střídají svetříky, kabátky a silnější punčochy. Teplé letní počasí je pryč a ke slovu přichází sychravý a chladný podzim. Víte, jak své pleti dopřát maximum péče?