Šetrná opalovací emulze: jak pracujeme s celosvětovým unikátem

Zpět

Když jsme se rozhodli, že uvedeme produkt se zbrusu novým materiálem, bylo nám jasné, že proces s sebou ponese mnoho výzev. Přečtěte si, jak ladíme a testujeme opalovací emulze s přírodním polymerem P3HB.

Rok 2018 byl pro nás vyjímečným. Představili jsme řadu „Věnováno Vám a Přírodě“, která nabízí šetrnější varianty oblíbených kosmetických produktů.

Poté, co jsme uvedli šetrné sprchové mléko začal příběh naší unikátní opalovací emulze, která obsahuje světově unikátní UV ochranu. 

Cesta Organic Sunscreen však teprve začala. Stále přicházíme na způsoby, kterými její účinnost zdokonalit. Dosavadní práci na opalovací emulzi jsme zmapovali do 5 zásadních kroků. 

1. Objevujeme přírodní polymer P3HB

Naše motto „šetrná kosmetika“ sděluje, že naše produkty pečují jen pomocí potřebných látek. Znamená  také, že hledáme způsoby, jak vyrábět kosmetiku s minimálním dopadem na životní prostředí.

Přírodní polymer P3HB v nezpracované podobě.

Jednou z látek, která nám na této cestě pomáhá, je přírodní polymer P3HB. Tento unikátní materiál objevili vědci z brněnské univerzity za podpory NAFIGATE Corporation. Tým dodnes přichází na nové způsoby, kterými mohou látku využít. 

2. Přírodní polymer P3HB jako řešení problémů kosmetického průmyslu

Všimli jsme si, že některé z těchto způsobů můžeme aplikovat i do kosmetiky. V prvním případě to byl peeling. Přírodní polymer P3HB má totožné vlastnosti jako plastové mikročástice, které odstraňují nečistoty z pokožky. Narozdíl od plastů se však přírodní polymer P3HB po použití rozloží ve vodě, a proto neohrožuje životní prostředí. 

Kareta je jedním z mořských živočichů, který na dopady kosmetického průmyslu trpí nejvíce. I proto se stala maskotem řady Věnováno Vám a Přírodě.

Šlo o skvělý start. Už v této době jsme však věřili, že potenciál přírodního polymeru P3HB lze využít i jinak. Domněnku nám chvíli poté potvrdila královéhradecká laboratoř Chemservis. Právě zde jsme se dozvěděli, že unikátní materiál funguje jako ochranný faktor, který chrání pokožku proti slunečnímu záření.

3. Opalování v souladu s přírodou 

Přírodní polymer P3HB nás nadchl. Běžně dostupné UV filtry totiž obklopuje několik problémů a nezodpovězených otázek: 

  • Škodí životnímu prostředí.
  • Ohrožují mořské živočichy. 
  • Jsou velmi náročné na výrobu a přírodní zdroje.
  • Pronikají do pokožky. Dopady na člověka vědci stále zkoumají. 

Naše přírodní UV ochrana se s těmito problémy nepotýká. Zůstává na povrchu pokožky a po smytí se ve vodě rozloží, a tak přírodě neuškodí. 

4. Nový materiál, nové výzvy

Práce s přírodními a novými materiály je nevyzpytatelná. To se nám u opalovací emulze potvrdilo. Testovací laboratoř vyhodnotila účinnost šetrné UV ochrany na výbornou. První zákazníci ale brzy narazili na vlastnosti emulze, které by šlo zdokonalit.

Testy o účinnosti ochrany před slunečními paprsky nepochybují. Vnější vlivy však mohou účinnost zmírnit.

Postřehy se nejdříve týkaly příliš hrubé konzistence. Neváhali jsme a obratem jsme zavedli jemnější proces mletí. S přibývajícími majiteli přípravku jsme začali pozorovat rozdíly v účinnosti. Ty se odvíjely od různých typů pleti dohromady s několika vedlejšími vlivy:

  • Aplikace nedostatečného množství přípravku.
  • Použití nízkého ochranného faktoru při vysokém UV indexu.
  • Neopakovaná aplikace produktu.

Ihned jsme začali zkoumat, jak tento problém vyřešit. 

5. Pokračujeme v práci s inovacemi 

Po hodinách přemýšlení a komunikace se zákazníky jsme přišli na to, jak šetrnou opalovací emulzi zdokonalit: UV ochrana bude fungovat na bázi oleje.

Olejová báze odolává vodě. Tak zajistí, že se přípravek během koupání, pocení nebo osušení jen tak nesmyje. Abychom pleť připravili i na vyšší UV index, připravíme ochranný faktor až do hodnoty 50.

„Děkujeme, že věříte šetrným inovacím a že nám pomocí zpětné vazby pomáháte zdokonalovat naše produktové řady. Práce s novými materiály je velice náročná. To platí dvojnásob u těch přírodních. Moc si vážíme vaší podpory a jsme rádi, že jsme společně na cestě za kosmetikou, která zohledňuje planetu.“

Ondřej Mynář, CEO NAFIGATE Cosmetics

O dalším vývoji šetrné UV ochrany vás budeme průběžně informovat na Facebooku.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Zima s bezproblémovou pletí: dopřejte jí těchto 5 aktivních látek

Zimní období neznamená pro pokožku jen kontakt s chladem, ale i námahu z vystavování se mrazivému vzduchu a vyhřátým vnitřním prostorám. Abychom zabránili zarudnutí, vysoušení nebo popraskání pleti, musíme se vybavit kosmetikou se správnými ingrediencemi.

Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.

Pleť a podzim | 5 tipů pro sychravé dny

Letní šaty střídají svetříky, kabátky a silnější punčochy. Teplé letní počasí je pryč a ke slovu přichází sychravý a chladný podzim. Víte, jak své pleti dopřát maximum péče?