Takhle stárne vaše pleť. Pochopte životní cyklus kůže a udržte si mladistvost

Zpět

Víte, který lidský orgán je největší? Pokud se rozhodujete mezi játry a žaludkem, možná vás překvapíme – je to kůže! I ta se totiž počítá mezi orgány.

Na rozdíl od vnitřních orgánů si ale snadno všimnete postupujících změn na kůži. Proč se tak razantně mění a co udělat pro krásnou a mladistvou pleť?

Kůže se skládá z několika částí – a každá z nich má svoje vlastní funkce.

  1. Epidermis neboli pokožka se skládá z dalších vrstev. Ty postupně rohovatí a odumírají. Pokožka zajišťuje hydrataci pleti – zadržuje v ní vodu. Na povrchu epidermis je vrstva hydrolipidického filmu, který se skládá z tuků a vody a zajišťuje ochranu pokožky.
  2. Dermis neboli škára obsahuje kolagen a elastin, kterými udržuje pleť napnutou a bez vrásek.
  3. Hypodermis neboli podkoží obsahuje tukové buňky, které tělo izolují a chrání proti nepříznivým teplotám i mechanickému poraněn
Kůže má 3 základní vrstvy. Na obrázku vidíte působení velkých molekul kyseliny hyaluronové na povrchu kůže.

  Při stárnutí se v každé vrstvě kůže projevuje pomalejší obnovování buněk:
  1. Pokožka ztrácí přirozený jas a lesk, schopnost zadržovat vodu se zhoršuje. Navíc se zvyšuje míra propustnosti chemických látek.
  2. Ve škáře ubývá kolagenu a elastinu, pleť ztrácí pevnost a pružnost, přibývají vrásky.
  3. V podkoží se s věkem mění rozložení tukových buněk a tvoří se jich méně.
  Kvalita pleti se postupně mění od narození až do stáří.  

Kojenci mají tenkou pleť

Dítě má od narození stejný počet vrstev jako dospělý člověk – ale i přesto je kojenecká kůže  až 5× slabší. Každá vrstva je totiž velmi tenká, takže je kůže velmi citlivá a jemná.

Dětská kůže je náchylná ke spálení, mechanickému poranění i k narušení chemikáliemi. Hydrolipidický ochranný film na povrchu pokožky je velmi slabý.

Protože mají kojenci málo aktivní potní a mazové žlázy, nedovedou dobře regulovat svoji tělesnou teplotu.

 Miminka jsou velmi citlivá na vnější vlivy – proto je důležité je dobře chránit před sluncem i před chemickými látkami, které nejsou tělu vlastní.
  Nejdříve ve 12 letech je dětská kůže shodná s kůží dospělého – má stejnou strukturu a funkce.  

Pleť začíná stárnout kolem 25. roku

V době dospívání se pleť potýká se zvýšenou produkcí mazu a s obtížným odlupováním odumřelých buněk (korneocytů).

Další obtížná fáze nastává kolem 25 let. Pleť ovlivňuje genetika, životní prostředí i životní styl a začínají se na ní projevovat první známky stárnutí.

Pleť se kolem 25 let začíná ztenčovat a množství kolagenu klesá – asi o 1 % ročně. Objevují se první drobné mimické vrásky a v kůži ubývá obsah přirozeně se vyskytující kyseliny hyaluronové.

 Jen co se uklidní pleť po pubertě, už nastávají první úbytky kolagenu.

  S těhotenstvím nastává v těle hormonální bouře. Kůže může reagovat zvýšením produkce mazu a akné.

Okolo třicítky je na pleti pozorovatelný úbytek vody a snížení pružnosti. Přibližně kolem 35 let končí dokonalé obnovování většiny buněk v těle – a kůže na tom není o nic lépe.  

Se čtyřicítkou přichází suchost a vrásky

Asi od 40 let se výrazně mění kvalita horní vrstvy – epidermis. Buňky se zmenšují a tvoří se čím dál tím méně nových. Kvůli tomu je pleť náchylnější k suchosti, hrubosti a obtíženému hojení.

Ztenčování se týká také dermis a hypodermis. Elastinová vlákna a kolagen ubývají, takže se ztrácí pevnost pleti a prohlubují se vrásky. Pleť kvůli ztrátě pevnosti začíná podléhat gravitační síle.

Mění se i barva pleti. Narůžovělý odstín bledne a kůže je matná. Objevují se první prasklé žilky i malé pigmentové skvrny způsobené rozpadem kožního barviva.

 Kolem čtyřicítky pozorují některé ženy první pigmentové skvrny a změnu odstínu pleti.

 Kolem čtyřicítky pozorují některé ženy první pigmentové skvrny a změnu odstínu pleti.

  Věk kolem padesátky je spojený s menopauzou, kdy v těle klesá produkce hormonů. Zhoršují se vlasy, nehty i kvalita kůže – organismus kvůli poklesu hormonů stárne. Elastin a kolagen ubývá v pleti tempem přibližně 5 % ročně

Od 60 let se kůže intenzivně vysušuje

S věkem nezvratně postupuje ztenčování kůže a ubývá buněk. I lipidů je stále méně, takže pleť čelí pokračujícímu vysušování a prohlubování vrásek.

Pleť je opět citlivější na sluneční záření a objevuje se na ní hyperpigmentace neboli stařecké skvrny.

Po sedmdesátce pleť čelí snížení imunitní funkce kůže. Kvůli tomu je náchylnější k infekcím.

 Po sedmdesátce je důležitá hydratace a přísun vitamínů, antioxidantů a kyseliny hyaluronové.

Jak zpomalit stárnutí pleti

Mnoho žen začne přemýšlet o péči až v okamžiku, kdy pozorují změny k horšímu – prohlubující se vrásky, vysušená místa, nehezké skvrny. To ale může oddálit včasná prevence.

Žena po dvacítce by měla dbát na pravidelné ranní i večerní čistění pleti, hydrataci a používání opalovacích krémů. Díky tomu zabraňuje vysoušení pleti a zanášení pórů a oddaluje stárnutí kůže.

Od 25 let je pro pleť stále důležitější noční regenerace a přísun antioxidantů, které bojují proti volným radikálům.

Od 30 let pomohou s vráskami kolem očí podoční masky Nano Eye Lift, které dodají ubývající kyselinu hyaluronovou. Pevnost a pružnost pleti navrací NAFIGATE Kyselina Hyaluronová, působí i v hlubších vrstvách pleti a redukuje vrásky.  

Zajímá vás ještě něco o stárnutí pleti? Zeptejte se nás na Facebooku.  

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Prozrazujeme kompletní složení čisticího mléka

Nesedí vám odličovací oleje? Pak by vám mohlo vyhovovat právě odličovací mléko. Cleansing milk spolehlivě odlíčí makeup i nečistoty, poradí si s nimi však pomocí těch nejšetrnějších látek. Prozradíme vám, které to jsou.

Potvrzeno: kosmetika odbourává stres

Trochu klidu bychom si měli dopřávat co nejčastěji. I během péče o pleť. Pokud máte pocit, že vám péče o pleť pomáhá relaxovat, nemýlíte se. Výzkum potvrdil, že kosmetika snižuje hladiny stresu.

20 faktů o kyselině hyaluronové

Některé už možná znáte, jiné vás třeba překvapí. Kyselina hyaluronová si nezískala svou oblibu jen pro své úžasné hydratační účinky, ale i mnoho ostatních vlastností. Sesbírali jsme pro vás hned dvě desítky faktů o této kosmetické stálici.