Víme, jak nejlépe připravit pokožku na léto plné slunce

Zpět

Opalovací přípravky máme nachystané. Klobouky čekají v šatníku a sluneční brýle na botníku. Horké letní dny jsou tady. Před sluněním je ale důležité vědět, jak se na léto správně připravit. A i sluneční záření nám k tomu pomůže.

Na první pohled to nemusí dávat příliš velký smysl. K tomu, abychom pokožku dobře připravili na letní pařáky ale opravdu sluníčko potřebujeme. Jen si ho musíme dopřávat v rozumných dávkách.

Melanin jako přirozená ochrana před sluncem

Melanin je pigment, díky kterému kůže po opalování získává tmavší tón. Neplní však pouze estetickou funkci. Melanin totiž funguje jako štít, který brání UV paprskům pronikat hlouběji do pokožky, kde mohou

  • narušit řetězce DNA,
  • oslabit její pevnost a pružnost
  • nebo způsobit vznik kožní rakoviny.

Pokožka s větším podílem melaninu slunci odolává lépe. Je proto dobré před silným UV zářením míru melaninu navýšit.

Odvoďte dobu pobytu na slunci podle fototypu pleti

K tomu, abychom pleti pomohli posílit melanin bez spálení nám pomůže tabulka fototypů pleti. Fototyp vaší pokožky odvodíte podle odstínu vlasů a očí.

Obecně platí, že lidé s tmavými vlasy se nespálí tak rychle a často, jako lidé s fototypem 1. To znamená, že čím je pleť světlejší, tím se rychleji spálí. První spáleniny se mohou objevit už po 10 minutách pobytu na silném slunci.


Jak se dále chrání pokožka proti slunci

Samotný melanin vždy k dokonalé ochraně před UV zářením nestačí. Paprsky, které buňky melaninu nepohltí putují níže do pokožky. V takových případech se kůže brání dalšími způsoby: 

  • Tvorbou hrubší svrchní vrstvy pokožky z odumřelých kožních buněk.
  • Nápravou poškozených řetězců DNA a proteinů pomocí enzymů.
  • Vysíláním antioxidantů, které pohlcují volné radikály z UV záření. 

I přes 4 ochranné systémy však kůže často nedokáže všechny nepříznivé sluneční paprsky odbourat. Proto ji musíme podpořit.


Jak pomoci přirozenému štítu pokožky

K posílení sluneční ochrany nám pomohou opalovací přípravky. Musíme však vědět, který ochranný faktor (SPF) je pro nás dostačující.

Vhodný faktor odvodíme podle fototypu pleti. Lidé se světlejší pokožkou musí zvolit vyšší SPF. Tmavší typy pleti si naopak vystačí s nižším ochranným faktorem.   

Nezapomínejte, že aplikaci opalovacího přípravku musíme pravidelně opakovat. To platí i pro tyto případy:

  • po kontaktu pokožky s vodou,
  • při pocení
  • nebo po osušení ručníkem.

Řiďte se UV indexem

Poté, co vaši pleť dostatečně vybavíte melaninem, vybírejte vhodnou ochranu proti slunci podle výše UV Indexu (UVI). Ten označuje množství škodlivého záření, které projde na zem ozónovou vrstvou. Podle UVI snadno odvodíme, jakou ochranu proti slunci zvolit, aby nám paprsky neuškodily.

Hodnota UV indexu se v letních poledních hodinách na území České republiky pohybuje okolo čísla 7. Přesný UVI se dozvíte v předpovědi počasí nebo na specializovaných webových stránkách.

Nepodceňujte doporučenou aplikaci

Vždy se řiďte podle doporučeného množství opalovacího přípravku, které uvádí etiketa produktu. Podle americké dermatologické akademie aplikuje většina lidí pouze 25-50% doporučeného množství.To potvrdil i výzkum agentury Datamar, podle kterého vystačí průměrnému českému uživateli 150 ml opalovacího přípravku na celý rok.

Správná dávka na jedno opalování (okolo 2 hodin) je přitom zhruba 30 ml pro dospělého člověka. To se rovná přibližně 6 čajových lžičkám

„Pokud chcete vystavovat pokožku slunci, učiňte tak v dopoledních hodinách.nOd jedenácté do třetí odpolední se snažte slunečním paprskům úplně vyvarovat.bPři jakémkoliv kontaktu se sluncem chraňte pokožku oděvem a dostatečně účinným opalovacím přípravkem. Nezapomínejte přitom, že slunce opaluje i ve stínu.“

Mudr. Eva Mlynářová

Dermatoložka; Kožní Ambulance

Zahajte šetrnou a důkladnou přípravu na slunné dny s naší Opalovací emulzí a napište nám na Facebooku, jestli se vám naše tipy osvědčily.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Tipy, jak ulevit pleti po létě

Během prázdnin jsme se vyhřáli, zrelaxovali a nabrali energii. Pokožka si ale během horkých dní příliš neodpočine. Začátek podzimu je proto vhodnou dobou, kdy můžeme pomoci pleti se zotavit. Poradíme, jak pleť zregenerovat a připravit ji na sychravé období podzimních měsíců.

Šetrná opalovací emulze: jak pracujeme s celosvětovým unikátem

Když jsme se rozhodli, že uvedeme produkt se zbrusu novým materiálem, bylo nám jasné, že proces s sebou ponese mnoho výzev. Přečtěte si, jak ladíme a testujeme opalovací emulze s přírodním polymerem P3HB.

Ředitel NAFIGATE Cosmetics sdílí postřehy z italského kosmetického veletrhu

V půlce března se uskutečnila jedna z nejprestižnějších kosmetických akcí v Evropě. Veletrh Cosmoprof přilákal přes 200 000 návštěvníků a více než 2 000 vystavovatelů. Ondřej Mynář, ředitel NAFIGATE Cosmetics, se zde rozhodl načerpat inspiraci. Přečtete si, co si z veletrhu odnesl.