Zima s bezproblémovou pletí: dopřejte jí těchto 5 aktivních látek

Zpět

Zimní období neznamená pro pokožku jen kontakt s chladem, ale i námahu z vystavování se mrazivému vzduchu a vyhřátým vnitřním prostorám. Abychom zabránili zarudnutí, vysoušení nebo popraskání pleti, musíme se vybavit kosmetikou se správnými ingrediencemi.

#1: Ceramidy

V dráždivých klimatických podmínkách je potřeba pečovat o pleť co nejšetrněji. Látky by měly být lehké, jemné a čisté.

Ceramidy zde rozhodně patří. Jsou totiž přirozenou součástí pokožky. Označují skupinu lipidů v buněčných membránách, které, ve správném množství, zabraňují ztrátám vody i elasticity.

S přibývajícím věkem počet ceramidů v pokožce ubývá. Začínají se tak objevovat první linky a vrásky. Doplněním posílíme kožní bariéru a podpoříme hydrataci, o kterou suchý zimní vzduch pleť ochuzuje.

Po boku antioxidantů, vitamínů a mastných kyselin pomáhají ceramidy v antioxidačním oleji.

#2: Skvalen

I tyto lipidy si tělo vytváří samo. Skvalen má za úkol zabraňovat ztrátám vody a navíc dokáže účinkovat protizánětlivě. Zmírňuje tak například začervenání, a tak se stará i o kůži, která musí odolávat náhlým teplotním změnám.

Skvalen také pomáhá v boji proti volným radikálům a podílí se na ochraně před slunečním zářením, které i v zimě není radno podceňovat. Mezi přírodní zdroje s bohatým obsahem skvalenu patří oleje – například olivový nebo mandlový, který najdete v očním krému.  

#3: Panthenol

S panthenolem jste se pravděpodobně setkali ve formě gelu či pěny, která pečuje o popáleniny nebo hmyzí bodnutí. Má však své zastoupení i v pleťové kosmetice, kde nejčastěji hydratuje, zjemňuje a posiluje kožní bariéru.

Panthenol navíc podporuje obnovu kožních buněk, která se s věkem v těle zpomaluje. Je šetrný a rychle vstřebatelný – pro nástrahy zimního období jako dělaný. Jeho hydratační a zklidňující účinky si můžete dopřát na závěr dne v masce s perličkami vitamínu E.

I v zimě nás slunce dokáže popálit. UV index sice není tak vysoký, paprsky se však odráží od sněhu, a dokáží tak pleť dráždit z více úhlů.

#4: Kyselina Hyaluronová

Hydratace je jen jedním z účinků, který dělá z kyseliny hyaluronové stálici v kosmetických taštičkách. V zimě se navíc hodí, protože zklidní podrážděnou pleť, zachová její správnou strukturu a podpoří tvorbu kolagenu v pleti, který je klíčový v boji proti předčasnému vzniku vrásek.

Kyselina hyaluronová přitahuje vodu z okolí a dohlíží na to, aby zůstala v kůži. Berte však na vědomí, že suchý vítr v zimě oslabuje kožní bariéru, a doslava tak vlhkost vysává. Je proto důležité zkombinovat kyselinu hyaluronovou s hutnější konzistencí, která zajistí, aby vlhkost neunikala. O to se postará denní krém – hydratační a dostatečně hustý zároveň.

#5: Bambucké máslo

Pokud přesto raději volíte kyselinu hyaluronovou ve formě séra, můžete ji pojistit krémem s bambuckým máslem bohatým na mastné kyseliny a vitamíny. Máslo vyživí pleť a zachová rozjasněný vzhled pokožky. Díky své jemnosti pleť nedráždí, a nepřidává jí tak zátěž k náročným vnějším vlivům.

Bambucké máslo je dostatečně hutné a nezanechává pocit mastnoty. Na pokožce tak nevadí lesklý film, a proto lze nosit po celou zimu. Díky svým šetrným a protizánětlivým vlastnostem hraje důležitou roli i v našem akné krému.

Upravujete kosmetickou péči na zimu? A na které látky nedáte v mrazech dopustit? Napište nám Facebooku.  

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Zima s bezproblémovou pletí: dopřejte jí těchto 5 aktivních látek

Zimní období neznamená pro pokožku jen kontakt s chladem, ale i námahu z vystavování se mrazivému vzduchu a vyhřátým vnitřním prostorám. Abychom zabránili zarudnutí, vysoušení nebo popraskání pleti, musíme se vybavit kosmetikou se správnými ingrediencemi.

Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.

Pleť a podzim | 5 tipů pro sychravé dny

Letní šaty střídají svetříky, kabátky a silnější punčochy. Teplé letní počasí je pryč a ke slovu přichází sychravý a chladný podzim. Víte, jak své pleti dopřát maximum péče?