
Jak na rozšířené póry
Přestože nás může jejich vzhled trápit, funkce drobných otvorů na povrchu pokožky je pro optimální funkci nezbytná. Pórů bychom se proto neměli chtít zbavit. Jejich viditelnost ale ovlivnit dokážeme.
Nejen při bližším pohledu na tvář můžete na povrchu zaznamenat miniaturní otvory. Jde o póry, které umožňují tekutinám i vzduchu pronikat do kůže a zároveň zodpovídají za odvádění mazu a potu. Póry tak mají klíčovou roli v rámci optimální hydratace a zachování příznivého stavu pokožky.
Navzdory své nepostradatelné funkci mohou póry představovat vadu na kráse, zejména v případech, kdy se ucpou mazem a nečistotami. Následně se rozšiřují a mění se na pupínky nebo akné.
Příčina rozšířených pórů
Vysoká míra tvorby mazu, velikost folikul, ze kterých rostou chloupky, nedostatečná elasticita pokožky… Ke vzhledu pórů přispívá mnoho faktorů. Mezi hlavní patří:

Traduje se, že teplá voda póry otevírá, jde však jen o dočasný proces. Velikost pórů trvale neovlivníme.
Jak tedy na ně
S genetikou nezamáváme a velikost pórů fyzicky nezměníme. To ale neznamená, že nedokážeme celkový vzhled pokožky zdokonalit. Vše se odvíjí od správné péče o pleť, zejména pak od prvního a nejdůležitějšího kroku – čištění.
Důkladným čištěním a odlíčením pórům ulevíte od přebytku mazu, potu a odumřelých kožních buněk. Čisté póry budou méně náchylné vůči ucpání. Snížíte tak riziko v jejich proměnu na černé tečky nebo pupínky.

Čistěte pleť dvakrát denně šetrným přípravkem bez alkoholu. Vždy se vyhněte drhnutí tváře – pokožku raději osušte lehkým poklepáváním za pomocí čistého ručníku.
V rámci kosmetiky dále pomůže:
- Přípravky s jílem: Jíl absorbuje přebytečný maz z pokožky, proto není na škodu přípravky s jeho obsahem do péče jednou za čas zahrnout. V nejlepším případě volte produkty s kaolinem – šetrným bílým jílem, který pleť nevysuší.
- Opalovací krém: Předčasné stárnutí způsobené UV paprsky rovněž vede k zvětšení pórů. Každodenní aplikace opalovacího přípravku nebo denního krému s SPF nešvaru zamezí.
- Pára: Občasná parní lázeň pomůže vyčistit póry, a viditelně je tak zmenšit.
Póry a exfoliantyZaneseným pórům pomůže peeling, doporučujeme však jeho šetrnou variantu. Namísto mechanické formy vyzkoušejte kyseliny AHA a BHA – typy exfoliantů, které odstraní odumřelé buňky, a zamezí ucpávání pórů. Kyseliny AHA jsou vodorozpustné a dokáží odstraňovat odumřelé kožní buňky na povrchu pokožky. Kategorie BHA se rozpouští v tucích, proto zbavuje kůži mazu, který ucpává póry a přispívá k akné. |
Čemu se vyhnout
Kromě správné kosmetické péče si dejte pozor na zlozvyky, které mohou pórům uškodit:
V neposlední řadě se vyhněte i vysokým očekáváním: Nedoufejte v dokonale hebkou pleť bez pórů. Raději přijměte svou přirozenou krásu, třeba i s drobnými nedostatky, které přece jen dotvářejí charakter.
Při řešení rozšířených pórů si hlavně nastavte realistické cíle. Zdokonalit jejich vzhled můžeme zejména úplnými základy – správnou čisticí procedurou a pravidelnou aplikací opalovacích přípravků.
Zanechat komentář