Ochrana proti slunci

Pojmy jako UVA, UVB, chemické a minerální UV filtry nebo nanočástice spjaté s opalováním představují pro mnoho z nás stále velkou neznámou. I proto často vybíráme opalovací přípravky bez toho, abychom věděli, co obsahují a jaký mají dopad na nás nebo přírodu.

Není divu. Už při vybírání ideální ochrany proti slunci se můžeme snadno spálit. Některé neposkytují dostatečnou ochranu. Jiné zase obsahují látky, u kterých si vědci nejsou jisti, jak ovlivňují náš organismus. Patří zde například chemické UV filtry nebo nanočástice minerálních opalovacích přípravků.

Pomůžeme Vám vybrat ten nejlepší opalovací přípravek pro vás i vaši pokožku. 

Podle čeho se řídit pří výběru

Ochranný faktor

Po seznámení se s UV indexem a fototypem zvolte, jaká hodnot SPF je pro vás vhodná.

UV index

Dle míry aktuálního UV indexu poznáte, do jaké míry je bezpečně se vystavovat slunci.

Fototyp pleti

Seznamte se s vaším fototypem a vybavte se podle něj proti slunečním paprskům.

Typy UV paprsků

Po seznámení se s UV indexem a fototypem zvolte, jaká hodnot SPF je pro vás vhodná.

Typ UV filtru

Chemické, minerální, kombinované. Zjistěte pro a proti.

Druhy UV filtrů a jejich účinnost

Chemické UV filtry

  • Pronikají do pokožky, kde mění světlo na teplo.

  • Účinkují po určité době.

  • Mohou vyvolávat kožní reakce.

  • Škodí přírodě a zvířatům.

Minerální UV filtry

  • Odrážejí sluneční paprsky z povrchu pokožky.

  • Zanechávají na pokožce hutnější bílou vrstvu.

  • Mohou obsahovat nanočástice.


Kvalitní opalovací přípravek

Každá kvalitní opalovací emulze by měla pokožku chránit před popálením a vnitřním poškozením – a to bez toho, aby ohrozila člověka nebo přírodu.

Nepředstavuje riziko pro člověka.

Chrání pokožku proti UVA a UVB záření.

Vyžadujte kompletní ochranu proti slunci

Slunce vyzařuje několik druhů paprsků. Pro nás jsou nejškodlivější ty ultrafialové (UV). Patří mezi ně:

UVA paprsky, které prostupují do hlubších vrstev pokožky. Urychlují stárnutí pokožky a narušují funkci kožních buněk, což může zapříčinit rakovinu kůže.

UVB paprsky, které poškozují kůži na povrchu. Způsobují popálení a podílejí se na vzniku vrásek.

Vždy se ujistěte, že emulze chrání proti paprskům UVA i UVB. Tato informace je stejně důležitá jako číslo ochranného faktoru produktu (SPF).

Seznamte se s UV Indexem a fototypem pleti 

Řiďte se UV indexem

Vybírejte vhodnou ochranu proti slunci podle výše UV Indexu (UVI). Ten označuje množství škodlivého záření, které projde na zem ozónovou vrstvou. Podle UVI snadno odvodíme, jakou ochranu proti slunci zvolit, aby nám paprsky neuškodily.

Hodnota UV indexu se v letních poledních hodinách na území České republiky pohybuje okolo čísla 7. Přesný UVI se dozvíte v předpovědi počasí nebo na specializovaných webových stránkách.

Poznejte svůj fototyp

U starších dětí* a dospělých hraje velkou roli fototyp, který určuje schopnost opalovat se a riziko spálení. Fototypy se rozlišují podle barvy očí, vlasů a pleti. Středoevropané spadají obvykle do 4 fototypů.

Díky znalosti fototypu pokožky budete vědět, jakou dobu můžete bezpečně pobývat na slunci. Pokud je váš fototyp nižší, chraňte pokožku opalovacím přípravkem s dostatečně vysokým faktorem a ze začátku omezte dobu na slunci na 20 minut. Dobu pobytu postupně zvyšujte


*Malé děti mají oproti dospělým mnohem tenčí kůži, a proto je pro ně opalování obzvlášť nebezpečné. Nezáleží na barvě vlasů nebo očí – všechna miminka jsou na slunce citlivá, protože se jejich kůže teprve vyvíjí a postupně sílí. Do jednoho roku proto neberte děti na přímé slunce.

Nepodceňujte doporučenou aplikaci

Vždy se řiďte podle doporučeného množství opalovacího přípravku, které uvádí etiketa produktu. Podle americké dermatologické akademie aplikuje většina lidí pouze 25-50% doporučeného množství.To potvrdil i výzkum agentury Datamar, podle kterého vystačí průměrnému českému uživateli 150 ml opalovacího přípravku na celý rok.

Správná dávka na jedno opalování (okolo 2 hodin) je přitom zhruba 30 ml pro dospělého člověka. To se rovná přibližně 6 čajových lžičkám. 

Co nám říká číslo SPF

SPF (Sun Protection Factor) nám říká,kolikrát více času můžeme strávit na slunci do doby, než nás popálí.

Výše ochranného faktoru se odvíjí od fototypu pokožky. Lidé s nižšími fototypy potřebují pro dostatečnou ochranu vyšší hodnotu SPF.

Číslo SPF nám sděluje pouze účinnost opalovacího přípravku proti UVB záření. Ujistěte se, že vás přípravek ochrání i proti záření typu UVA.

Jak často opakovat aplikaci

Aplikaci opalovací emulze opakujte vždy po vypršení doby funkce odvozené od SPF. Emulzi také nanášejte vždy po kontaktu pokožky s vodou, během pocení a po utírání kůže. Ujistěte se, že pokaždé aplikujete dostatečné množství opalovacího přípravku, zhruba 6 čajových lžiček na tělo.


Připravujeme

Během léta představíme opalovací přípravky s přírodními polymerem P3HB na vodní bázi, která zajistí voděodolnost a přilnavost přípravku. Organic Sunscreen chrání pokožku proti UVA i UVB záření, zůstává na jejím povrchu a nenaruší chod přírody ani procesů v lidském těle. 

Kam dále?

1. Čištění 

2. Péče

3. Hydratace