Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

3 nečekaná místa, kde se vyplatí chránit před sluncem

O správném používání opalovacích přípravků jsme řekli mnoho – víme, že bychom na krém s dostatečným faktorem neměli zapomínat vždy, kdy vyrážíme ven. I v případech, kdy slunce nepálí. Existuje ale několik nečekaných situací, které stojí za vyjímečnou pozornost.

Úskalí slunečních paprsků tkví v mnohoznačnosti. Slunce totiž dokáže pokožce škodit i v případech, kdy nepálí. Nepůsobí totiž jen jedním typem paprsků. Mezi tři druhy patří: 

  • UVC, které neprochází ozonovou vrstvou, a proto pokožce neškodí.
  • UVB, které přicházejí do kontaktu s pokožkou. Způsobují popálení, škodí kožním buňkám a mohou zapříčinit rakovinu kůže.
  • UVA, které se neprojevují popálením. Přispívají však k  fotostárnutí a způsobují vrásky. Paprsky typu A mohou také zapříčinit rakovinu kůže.

V rámci nepředvídatelnosti skýtá poslední skupina největší úskalí. Paprsky UVA dokáží pronikat určitými překážkami, jako jsou mraky, sklo nebo voda. Právě kvůli této schopnosti může docházet ke kontaktu se zářením i během méně očekávaných příležitostí...

V autech a v letadlech


Na pravidelnou a dostatečnou aplikaci krému s ochranným faktorem bychom neměli zapomínat v dopravních prostředcích, zejména během delších cest autem. Čelní sklo sice vykrývá paprsky UVB, hůře si ale poradí s typem UVA. 

Podstatně menší ochranou disponují boční okna. Není tak divu, že se mnoho řidičů potýká jen s jednou popálenou stranou obličeje. Stejné pravidlo platí i v letadlech: ve výšce, kde se záření neskrývá za hutnou vrstvou mraků. UVA paprsky tak působí ještě větší silou. 


Dle výzkumu se piloti a stevardi potýkají s kožními problémy způsobené slunečním zářením více, než lidé z jiných profesí.

V zimě a pod mrakem

Slunce nepálí, tudíž neškodí? Omyl! I během zamračených dní si UVA paprsky mohou najít cestu k pokožce. V letních dnech, které si na první pohled se sluncem netykají proto nenechávejte nic náhodě. Raději se vybavte pořádným ochranným faktorem 

Podobným způsobem mate i zima. Mrzne, což ale neznamená, že slunce nepálí. A co teprve v případech, kdy se paprsky odráží od sněhu. Ani v těchto případech sluneční brýle, šála a čepice nepostačí. Vše navrch pojistěte denním krémem s SPF.

 

U vody a ve vodě

Koupání se často neobejde bez opalování. Už jen proto na patřičnou ochranu nezapomínáme. U vody se ale často dopouštíme jiného prohřešku: nedostatečného opakování aplikace.

Ani voděodolné krémy nevydrží po celý den. Aplikaci opakujte alespoň 1× za 80 minut. A po samotném koupání klidně přidejte. Riziko navíc stoupá se samotným koupáním. Voda totiž funguje podobně jako sníh – jako zrcadlo, které odráží paprsky zpět. Dokáže tak nepříznivý dopad slunce zdvojnásobit. 

V létě nespoléhejte jen na slunečník, který sice určitou dávku paprsků vykryje, jisté procento ale propustí. I v jeho stínu nezapomeňte na ochranný faktor SPF a pokrývku hlavy.

Denní krém by měl být nezbytnostní v jakékoli každodenní kosmetické rutině. Ve zmiňovaných případech ale na ochranném faktoru raději přidejte, nezapomeňte na opakování aplikace ani na vhodné oblečení. Napište nám, ve kterých nečekaných případech jste se spálili vy.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz