Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Růžovka: jak pečovat a rozpoznat postiženou pleť

Trpí jí okolo 10 % z nás, nejčastěji pak ženy se světlejší pokožkou. Mnozí přitom o nepříjemném kožním onemocnění často nevědí. Poradíme, jak růžovku poznat, co dělat, když už se s ní potýkáme a jak jí nejít naproti. 


Růžovka (odborně známá jako Rosacea) je chronická a zánětlivá porucha kůže, která se obvykle projeví mezi 30. a 50. rokem. Její vznik nemůžeme v určitých případech ovlivnit – někdy za něj totiž mohou geny

Projevy růžovky obvykle souvisí se zánětem, kvůli kterému dochází k začervenání pleti. Obličej zarudne, protože se rozšíří povrchové žilky ve tváři. Při zvýšeném proudění krve může dokonce dojít i ke vzniku otoků puchýřků. Začervenání navíc často doprovází bodavá bolest

Růžovka se rozšiřuje symetricky, a postupně postihuje:

  • nos,
  • tváře,
  • bradu,
  • čelo
  • a oblast mezi obočím.

Problém s určením růžovky

Růžovku často není snadné rozpoznat. Naopak je jednoduché si vřídky, puchýřky a zarudnutí splést s aknépopáleninami nebo projevy stárnutí pokožky.

Časná léčba růžovky je přitom velmi důležitá, protože předchází nevratnému poškození pleti, v jistých případech i poruchám zraku.

Rozlišujícím faktorem může být svědění, které akné a popáleniny běžně doprovází. Během růžovky však nutkavé pocity postižené místa škrábat nejsou

 

Růžovku mohou doprovázet problémy s očima, jako je svědění a pálení. Je proto dobré oči jemně oplachovat vodou a sliznici zklidňovat pomoci zvlhčujících očních kapek.

Další faktory vzniku 

Příznaky růžovky se mohou objevit nepředvídaně, nebo jako reakce na jistý podnět. Často se dostaví po alkoholu, který rozšiřuje okrajové cévy nebo po konzumaci pikantního jídla, protože ovlivňuje nahromaděné teplo v pleti. Mezi další spouštěče patří: 

  • Extrémně studené a teplé počasí, chladný vítr nebo sluneční záření. 
  • Stres, úzkost a nervozita.
  • Nadměrná fyzická aktivita. 
  • Látky v kosmetických produktech, jako třeba ethanol, menthol, eukalyptus nebo peeling

Dvousečnou zbraní v boji s růžovkou je kofein. Dokáže totiž zúžit rozšířené cévky, a tak zarudnutí zmírnit. Teplo z šálku kávy a pravého čaje však naopak může cévy rozšířit.

Léčba a prevence

Léčba růžovky je komplikovaná a jen zřídka zcela vyléčitelná. Postup péče určí odborník podle závažnosti. Původ nemoci není znám, proto se léčba zaobírá zejména tlumením symptomů.

Pleť potýkající se s růžovkou je vyjímečně citlivá, ochrana a prevence je tudíž velmi důležitá. V první řadě pleť chraňte před slunečním zářením, minimálně pomocí krémů s ochranným faktorem SPF 15. A to i ve dnech, kdy slunce výrazně nepálí, nebo je dokonce zataženo. 

Postiženou pokožku udržujte čistou pomocí nedráždivé kosmetiky, nejlépe za asistence hypoalergenních a nekomedogenních přípravků. Volte velmi jemná mýdla a šetrné odličovače, třeba šetrný čisticí gel

Pokožka s růžovkou také ztrácí vodu rychleji než zdravá pleť. Nezapomínejte proto na pravidelnou hydrataci pomocí séra s 3 % kyseliny hyaluronové a oligopeptidy

Tip: Při péči o růžovku pomůže i zklidňující olej


Kosmetičky, které pracují s šetrnou kosmetikou, mají v salonu k dispozici Soothing Oil, který pomocí výtažku ze srdcovnice nadmuté zmírňuje začervenání.

Profesionál během zákroku aplikuje na pleť textilní masku s olejem, kterou po dobu 15 minut nechá působit na pleti.

 Růžovku není radno podceňovat. U přetrvávajícího průběhu vyhledejte odborného lékaře, který předepíše přípravky na tlumení zánětlivých projevů.  

Trpíte bolestivou růžovkou i vy? Podělte se s námi o své zkušenosti na Facebooku.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz