Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Zimní péče o pleť: co dělat jinak?

Mráz pleť vysušuje a zvyšuje její citlivost. Podívejte se na 5 míst na těle, které chlad nejvíce ohrožuje, a zaměřte se na ně při své zimní péči.

1) Rty

Vysušené rty s krvácejícími prasklinkami – to se v zimě stane hned. Rty totiž nemají svoji vlastní tukovou vrstvu, a tak jsou citlivější než třeba tváře. Proto mějte pořád při ruce hydratační balzám například s vitamíny a olivovým olejem.

Svým rtům uděláte dobrou službu jemnou masáží. Stačí jen vzít jemný kartáček na zuby a lehce s ním třít rty asi jednu až dvě minuty denně. Pomůžete jejich lepšímu prokrvení a díky tomu budou rty lépe čelit mrazu.

Líčení rtů není ani v zimě zapovězeno. Jen dbejte na výběr hydratační rtěnku, pod kterou naneste balzám. A nezapomeňte na důležité pravidlo: svým rtům škodíte, pokud si je olizujete. Sice to na několik vteřin přinese úlevu, ale voda se pak začne ze rtů vypařovat a ty jsou ještě vysušenější a bolí.  

2) Ruce

V zimě jsou ruce velmi citlivé. Způsobuje to mráz, který je vysušuje. Proto pořád noste rukavice a o ruce pečujte více než obvykle.

Vysušené a mrazem oslabené ruce nezatěžujte krémy s parabeny nebo parfemovanými produkty. Vhodné jsou naopak přípravky obsahující:

 • Kyselinu hyaluronovou, která intenzivně hydratuje pleť, hojí jizvy i prasklinky a je přirozenou součástí například kůže, očí či kloubů.
 • Bambucké máslo s hydratačními účinky bývá součástí přípravků na popáleniny a další kožní nemoci.
 • Glycerin zadržuje v pleti vodu a je přirozeně součástí těla.
 • Vitamin E fungující jako antioxidant a chránící buňky před poškozením volnými radikály.
 • Extrakt z mořských řas, který obsahuje vitamíny C, A, E nebo B.

Na koulování si vždycky vezměte rukavice. Prsty zkřehlé zimou jsou velmi citlivé a hrozí i omrzliny.

3) Chodidla

I vaše nohy trpí zimním vysušováním. I když vám venku není díky kvalitním botám zima, působí na vaše tělo doma či v práci topení, které výrazně snižuje vlhkost vzduchu. Proto nezapomínejte mazat kromě rtů či rukou také své nohy. Spousta lidí ale trpí zimou od noh.

Ideální je sprcha, při které budete střídat horkou a studenější vodu. Rychlé stahování a roztahování cév zlepší průtok krve a díky tomu se nohy zahřejí. Dlouhému sprchování se ale raději vyhněte, nedělá to kůži dobře.

Po koupeli nezapomeňte chodidla namazat a promasírovat. Hydratační krém dodá pokožce potřebnou hydrataci a masáž ještě podpoří lepší prokrvení.

Při výběru zimních bot dbejte na to, aby měly vyšší podrážku a byly z prodyšného materiálu. Vždycky je také lepší mít boty o trošku větší – můžete si do nich vzít silnější ponožku a pohodlně v nich hýbat prsty.  

4) Tváře

Na ruce vezmete rukavice, na nohy kvalitní boty, rty zaboříte do šály. Jenže co obličej? Ten se chrání obtížně a mráz má volné pole působnosti. V zimě se proto často zhoršuje

 • ekzém,
 • vysušení pleti
 • a praskání drobných cévek v obličeji. 

I v případě tváří je problém s nedostatečným prokrvením. Chladný vzduch proudí kolem vašeho obličeje, zpomaluje cirkulaci krve a kvůli tomu se snižuje produkce mazu, který má za úkol bránit úniku vlhkosti z pokožky.

V zimě se vyhněte používání čisticí kosmetiky s alkoholem. Mnohem vhodnější jsou prostředky na bázi oleje – například dvoufázový olej, který má protizánětlivé účinky.

Kromě toho je důležitý i noční krém, který v době vašeho spánku pleť regeneruje a pomáhá jí připravit se na další nápor mrazu a větru.

Varovnými signály vysušené pleti jsou šupinky, začervenalá místa nebo nepříjemné pnutí. Všechny tyhle signály vás upozorňují, že musíte kůži více promazávat.

5) Oči

Především na horách jsou velmi důležité sluneční brýle a krémy s ochranným faktorem. I když je sluníčko příjemné a láká k nastavení obličeje, vždycky se chraňte před ultrafialovým zářením.

Oční okolí je mrazem a větrem oslabené. S hydratací a rozjasněním vám pomůže oční sérum, které zároveň zvyšuje elasticitu pleti kolem očí.  

Dbejte na celkovou hydrataci

Nezapomínejte, že pružnost a vzhled vaší pleti jde ruku v ruce s kvalitou vašeho pitného režimu. Proto dbejte na dostatek tekutin i v zimě, i když možná nemáte tak velkou žízeň jako v parném létě.

Ideální je pro dospělého člověka vypít asi dva až tři litry vody denně, při sportu nebo fyzické práci i více. Naopak není vhodné po několikahodinovém žíznění vypít velký objem vody naráz. Jakmile dostanete žízeň, je už pozdě. Tělo totiž vysílá signál, že málo pijete.

Do svého pitnému režimu ovšem nemůžete započítat úplně všechno, co vypijete. Hydrataci vašeho těla neprospívá:

 • káva,
 • další kofeinové nápoje
 • či silný černý čaj.

Ovocný nebo bylinkový čaj je na zimu ideální. Příliš vhodné nejsou studené nápoje, protože tělo musí vynaložit energii na zahřátí.

V mrazu je vaše pleť také náchylnější k prasklinkám a dalším poraněním, ze kterých mohou vznikat jizvy. Přečtěte si, jak se zraněním správně bojovat. A budeme rádi, když nám na Facebooku poradíte svůj tip na zimní ochranu pleti.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz