Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Zjistěte, jak se přes den mění vlastnosti pokožky a co sbalit do kosmetické taštičky

Vyrazit na prodloužený víkend ke kamarádům na chatu, strávit pár dní na samotě nebo se vydat na letní festival. Teplejší počasí k výletům přímo vybízí.

S každým výletem se ale pojí méně příjemná část cestování - balení. Vybrat nejvhodnější oblečení vám sice nepomůžeme, ale poradíme vám, co si přidat do kosmetické taštičky.

Že se některé biologické pochody v pleti mění s ohledem na roční období, pro vás určitě není žádná novinka. V zimě zpomalují svoji činnost mazové žlázy, na jaře si pleť žádá regeneraci po dlouhém vystavení suchému zimnímu vzduchu a v létě pokožka čelí náporu slunečních paprsků.

Věděli jste ale, že pleť se mění i v průběhu dne?

Počasí na výletě neovlivníte. Nad svojí kosmetickou taštičkou ale máte plnou kontrolu.

Ráno

V noci mozek vysílá do těla největší dávku hormonu melatoninu, který má mimořádné antioxidační účinky. Zároveň tělo přijímá největší dávku růstového hormonu. Ten podporuje nejen růst, ale i regeneraci a hojení.

Tělo se tedy nevěnuje jen pasivnímu odpočinku. Oproti denním hodinám ale nedoplňujeme do organismu potřebou vodu. Dochází k transepidermální ztrátě vody (což je přirozený proces odpařování vody z těla) a budíme se s dehydratovanou pletí.

Pokud navíc den odstartujeme horkou koupelí nebo sprchou, můžeme snadno oslabené pokožce ublížit a poškodit její přirozenou ochrannou bariéru.

Pomyslný kožní štít z lipidů, které na pokožce vytváří tenkou vrstvu, totiž vlivem horké vody „taje”. Znovuobnovení poškozené lipidové vrstvy je navíc s přibývajícím věkem stále složitější.

Ideální proto je při sprchování nebo koupeli nevystavovat pokožku vodě o teplotě vyšší než 40 stupňů.

Neničte si ochrannou bariéru. Horká sprcha vaší pleti nesvědčí.

Do kosmetické taštičky sáhněte ráno po hydratačním denním krému, který

  • vyrovná ztrátu vody z noci,
  • dodá pleti potřebné vitamíny
  • a díky ochrannému faktoru ji pomůže ochránit před škodlivým slunečním zářením.

Sluníčko totiž opaluje i ráno. Navíc podle studie doktora Manzella a kolegů z roku 2015 je pleť ráno méně schopná vyrovnávat případná poškození způsobená slunečním zářením. K těmto závěrům dospěli na základě několikaletého pozorování přirozených oprav poškozených částí DNA.

Odpoledne

Během dne se dostáváme do stresových situací. A to bohužel i na dovolené. Naše tělo v obraně vylučuje hormon kortizol, který obnovuje nastavení správné činnosti tělesných funkcí.

Kortizol ale také ovlivňuje produkci kožního mazu, vede ke zvýšenému riziku vzniku akné a dalším kožním obtížím. Negativní dopady na pokožku potvrdila i Gargova studie o vlivu stresu na kožní bariéru z roku 2001. Podle ní se kůže vlivem stresu hůře hojí a ztrácí více vody.

Proces hojení drobných ran a jizev  můžete ale ovlivnit. Stačí mít po ruce sérum s kyselinou hyaluronovou.

Večer

V kosmetické taštičce vám určitě nesmí chybět přípravek na odlíčení make-upu. Pleť je po celodenním vystavování škodlivým vlivům okolí již unavená. Zátěž z make-upu by její noční regeneraci rozhodně neprospěla.

Pokud máte po celém dni unavené a opuchlé oči, dopřejte jim na noc úlevu a aplikujte do očního okolí sérum s Revitalinem PF. Ten dodá pleti potřebný kyslík a zklidní ji. Sérum po zaschnutí ještě zafixujte regeneračním nočním krémem.

Důležité je na noc pokožku zásobit potřebnými vitamíny a aktivními látkami. Správný noční krém ale také musí obsahovat látky, které usnadní průnik živin do hlubších vrstev kůže.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz