Akné je nemoc jako každá jiná – a proto je potřeba k němu tak přistupovat. Zjistěte, jak vzniká, jak ho léčit a co udělat proto, abyste mu předcházeli
„Neboj, to po dvacítce zmizí.” Už jste to někdy slyšeli? Platí to, pokud je akné způsobené hormonálními změnami v době puberty. Příčin ale může být mnohem více: genetické dispozice, zvýšená produkce mazu či přítomnost bakterií v pórech.
Za akné mohou ucpané póry a bakterie
Akné se může objevit na pleti velmi jednoduše: mazové žlázy, které se vyskytují v kůži, produkují olejovitou hmotu zvanou kožní maz neboli sebum. Ten nezůstává uvnitř pokožky, ale skrze póry ve folikulách se dostává na povrch. Jenže pokud se folikuly zanítí, ucpávají se, maz nemůže ven a bakterie mají prostor pro zakládání ložisek akné.
Proč akné vzniká?
Akné je obvykle spojené s nástupem puberty. U dívek se projevuje už kolem desátého roku, u chlapců přibližně o tři roky později. Mohou za to hormonální změny: hormony androgeny totiž právě v pubertě intenzivně napomáhají tělesným změnám a mají mimo jiné i velký vliv na pleť či kostní tkáň.
Hormony samozřejmě působí na pleť po celý život – výkyvy nastávají třeba v době menstruace či těhotenství.
Akné podporují kromě bakterií přítomných v pórech i odumřelé buňky, které zůstávají na pleti a znečišťují ji. Bohužel se pleti nevyhýbají ani roztoči. Parazit demodex, který obvykle žije v kožichu psů, se může při oslabení imunity člověka dostat do jeho kůže a tam způsobovat akné.
Akné mohou zapříčinit i některé léky. Vliv na kvalitu pleti mají například barbituráty, které se používají jako sedativa nebo při léčbě epilepsie. Pleť ovlivňují i léčiva obsahující lithium.
Čemu se při akné raději vyhnout
- Smažené a další nezdravé jídlo – to je naprostý základ. Pokud to s bojem proti akné myslíte vážně, nestravujte se ve fast foodech a dejte vale přeslazeným tyčinkám a oplatkám, které obsahují především cukr a tuk.
- Mléko, pečivo, cukr nebo kakao – problémy s pletí mohou souviset s trávením. Pokud ve střevech převáží „špatné” bakterie nad těmi „dobrými”, začnou se produkovat toxiny. Ty pak brání vstřebávání látek, které tělo potřebuje získávat z jídla. Navíc se oslabují stěny střev a toxiny pronikají krví do těla. Střevní mikroflóru může narušit kasein obsažený v mléce, lepek či cukr. Proto se vyplatí zkoušet tyto potravin z jídelníčku vynechávat a sledovat reakci své pleti.
- Nedostatek tekutin – poctivě pijte a nezatěžujte své tělo solí a alkoholem, které vysušují nebo zadržují tekutiny v těle. Vaše pleť bude svěží a hydratovaná, pokud jí dodáte dostatečný přísun tekutin.
- Stres – snadno se to řekne, ale hůře udělá. Jenže stres ovlivňuje nervovou soustavu a tím působí na mazové žlázy a stimuluje jejich činnost.