
Kyselina salicylová: zázrak při potížích s akné
Proniká hluboko do pórů, kde odstraní nečistoty, maz, a tak zbavuje pleť pupínků a černých teček. Pokud se potýkáte s aknózní pletí, kyselina salicylová by měla být první volbou. V článku probíráme, jak oblíbená látka funguje, odkud se bere a na co si dát pozor.
Kyselinu salicylovou najdeme v přírodě. Pochází z vrbové kůry, která po rozemletí a filtraci získá formu krystalického prášku. Po tomto procesu je připravena plnit účely i ve světě kosmetiky.
Jméno napoví, že kyselina salicylová patří mezi salicyláty známé pro svou skvělou schopnost rozpouštět maz. Salicyláty umí pronikat lipidovými vrstvami, a tak se dostávají hluboko do kůže. Hodí se v případech, kdy se pokožka potýká s:
- akné a jizvičkami,
- zarudnutím,
- narušenou strukturou,
- ale i v případech, kdy chceme odstranit odumřelé kožní buňky pro lepší funkci pleti bez pomoci mechanického peelingu.
Kyselina salicylová není vodorozpustná – rozpouští se v oleji. Dokáže se tak dostat přes mazové žlázy pokožky. A proto dokáže hloubkově čistit póry.
Jak funguje?
Poté, co se kyselina salicylová dostane k pórům, začne eliminovat bakterie, maz a nečisoty. Póry se tak čistí a navrací se jim jejich přirozený vzhled – bez černých teček a s běžnou velikostí.
Kyselina salicylová se navíc dostává i mezi buněčné pojivo kůže, kde narušuje jejich vazby, a odstraňuje tak odumřelé kožní buňky. Zabraňuje tak jejich hromadění, které vede k ucpávání pórů a dalším problémům pokožky.
Pro koho je vhodná?
Péči s kyselinou salicylovou doporučujeme zejména mastným, aknózním typům pokožky. Lidé s citlivou pokožkou by naopak měli být opatrní, protože může dojít k rychlejšímu podráždění.
Kyselina salicylová je součástí vrbové a březové kůry.
S aplikací je proto nejvhodnější začít postupně, například 1× týdně, v malém množství a pouze v místech výskytu akné. Většina kosmetických přípravků obsahuje 2% koncentraci kyseliny salicylové. Jde o ideální množství, které by se nemělo překračovat. K vyšší koncentraci přistupte pouze po konzultaci s lékařem.
Pokud jsou účinky příznivé, zkuste si dopřát aplikaci častěji. Sušší pleť by se ale měla vždy vyvarovat každodennímu použití. Lidem s extrémně citlivou pletí a ekzémem nedoporučujeme kyselinu salicylovou vůbec.
Kde ji najdete?
Účinky kyseliny salicylové jsme spojili s 2 % kyseliny hyaluronové v našem Hyaluron Essential. Může se zdát, že dvě kyseliny jsou pro pleť příliš, ale opak je v tomto případě pravdou.
Kyselina hyaluronová není kyselinou ve pravém slova smyslu. Naopak je k pokožce velmi šetrná a důkladně ji hydratuje. Obě látky se tak skvěle doplňují – během hydratování kyselina salicylová čistí póry bez podráždění.
Sadu pro péči o akné doplňuje šetrný čisticí gel s glycerinem, který pokožce navíc poskytuje lehkou hydrataci.
Kyselinu salicylovou naleznete i v naší akné řadě, konkrétně v masce a krému, kde se snoubí s tea tree olejem a bioflavonoidy. Společně pak:
- čistí póry,
- obnovují buňky
- a zacelují narušenou pleť.
V rozumných dávkách a při konkrétních problémech je kyselina salicylová skvělým společníkem. Podělte se o své zkušenosti při boji s akné na Facebooku nebo v komentářích pod článkem.
Zanechat komentář