Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.  

Slovo „mikrobiom“ označuje viry, bakterie a houby žijící uvnitř a na povrchu našeho těla. Pokožku může obývat až trilion bakterií, které jí pomáhají.  Posilují totiž imunitní systém a chrání nás před nepříznivými organismy, záněty a infekcemi. Mezi klíčové ochránce pokožky patří:  

  • Cutibacterium acnes se schopností pohlcovat maz a vytvářet kyselé prostředí, které komplikuje nepříznivým látkám usazování se na kůži

nebo

  • Staphylococcus epidermidis s látkami, které oslabují bakterie. Tento stafylokok zaceluje prostory mezi kožními buňkami a zabraňuje tak průniku nečistot do kůže.Problémy s akné může zapříčiňovat nevyrovnaný kožní mikrobiom.

Bakterie v rámci kožního mikrobiomu dělíme na dva druhy:

  • Rezidentní, které ulpívají na kůži a posilují ochrannou bariéru, pokud je kožní mikrobiom v rovnováze. Rezidentní bakterie mohou způsobovat problémy v případě, že si najdou cestu do tkání a oslabených částí kůže, například přes řezné rány. 
  • Tranzientní, které přežívají mimo pokožku. Přesto se ale s kůží mohou dostat do kontaktu a způsobit nepříznivé reakce – zejména v případě, kdy má kožní mikrobiom nedostatek rezidentních bakterií.   

Proč pečovat o kožní mikrobiom? 

Pokud udržujeme mikrobiom v rovnováze, bude se chovat jako membrána, která správně rozhodne, jaké organismy mohou obývat kůži. Zdravý mikrobiom nechá proniknout zejména vlhkost a dráždivým látkám vstup zamezí.

Průnik nepříznivých organismů i vysoký počet jednoho typu příznivých bakterií může funkci mikrobiomu narušit. Klasickým příkladem nevyváženého kožního mikrobiomu je akné, kdy žlázy vytváří nadměrné množství mazu. Maz je poté potravou pro více bakterií a mastné prostředí urychluje jejich množení.

Mezi další problémy pokožky, které vychází z nevyváženého mikrobiomu patří:

  • ekzém, 
  • alergie, 
  • puchýře 
  • nebo růžovka.

Jak udržet mikrobiom v rovnováze?

Nepřehánějte to s mýdlem. Jeho častým používáním narušíte přirozeně kyselé pH pokožky, které se ideálně pohybuje okolo hodnoty 5. Mýdla kůži zbavují kyselosti – naopak vytvářejí zásadité prostředí, které je pro bakterie příznivější. Podobné pravidlo platí u dezinfekce, která ve vysokých dávkách vysušuje pokožku, a tak ji oslabuje


Vyvážený mikrobiom kůže narušují i vnější vlivy, jako UV záření nebo kouř z cigaret. Roli hraje také věk a problémy střevního mikrobiomu, které zlepšíte vyšším přísunem tekutin a probiotiky. Průmyslově zpracovanými potravinami a cukrem střevní mikroflóře naopak uškodíte.

Probiotika nenajdete jen v jogurtu, ale i v kyselém zelí, kefíru nebo nakládaných okurkách.

V rámci kosmetiky zvažte přípravky s šetrnými čisticími látkami a vyváženým pH. Tak zaručíte, aby si pokožka zachovala příznivý stav mikrobiomu a odolnost vůči nepříznivým vlivům. Dávejte pozor zejména u odličování. Šetrnou čisticí péči NAFIGATE Cosmetics zaručí například Cleansing Gel.  V případě aknózní pleti sáhněte po krému na akné, který sníží množství nepříznivých bakterií v pokožce.

Berete v rámci kosmetické péče v potaz i kožní mikrobiom? Napište nám na Facebooku.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz