Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Objevte hormony a vitamíny zodpovědné za dobrou náladu a lepší pleť

Pokožka potřebuje po zimě vzpruhu. Nemusíte ale hned jezdit do lázní nebo navštěvovat dermatologa. Využijte raději sílu a účinek dostupných vitamínů a přirozených hormonů.

Když se cítíte dobře, vznikají v těle důležité látky - například serotonin nebo endorfiny - a ty vám s pokožkou pomohou. Přečtěte si naše tipy, jak zlepšit náladu.

1) Dejte si to správné jídlo na dobrou náladu

Možná jste už slyšeli o hormonech serotoninu a melatoninu. Tvoříme si je sami a mají pro nás důležitý význam:

 • Serotonin ovlivňuje, jak se člověk cítí - při jeho nedostatku hrozí stres, pocity bolesti nebo úzkosti.
 • Melatonin ovlivňuje kvalitu spánku. Díky němu dobře spíme a jsme ráno odpočatí.

Klíčovým zdrojem hormonů známých také jako hormony dobré nálady je aminokyselina tryptofan. Tu si ale tělo vyrobit neumí, takže je nutné dodávat ji v jídle. Náladu si tak spravíte tím, že si občas dáte třeba:

 • oříšky kešu,
 • kvalitní čokoládu,
 • banán,
 • špenát
 • nebo ředkvičky.

Díky dobré náladě se dostaví i zlepšení pleti. Udělejte si třeba špenát nebo ředkvičkový salát, ať máte přísun látek důležitých pro dobrou náladu.

2) Dopřejte své pokožce jarní slunce

Ještě nehřeje tolik jako v létě, ale už teď léčí. Jak to sluníčko dělá? Zásobuje nás vitamínem D, který vzniká v těle při slunění. Z kůže se dostává do svalů a do krevního oběhu a pomáhá vstřebávat vápník do kostí.

A právě pro kosti je vitamín D nezbytný. Lidé, kteří ho nemají dostatek, totiž trpí osteoporózou nebo křivicí. Při obou onemocněních dochází k řídnutí a měknutí kostí.

Nedostatek vitamínu D má ale špatný vliv i na lidskou psychiku nebo svaly. Pokud vitamín chybí, začínají problémy s:

 • únavou,
 • bolestí svalů,
 • vysokým krevním tlakem,
 • depresemi nebo špatnou náladou,
 • zhoršenou pamětí.

Při jarních vycházkách si proto s opatrností užijte sluníčka a nezapomeňte chránit svoji pokožku. Vhodným přípravkem je denní krém s ochranným faktorem. Nezapomeňte ani na citlivé oční okolí a vezměte si sluneční brýle.

Pokud berete některá antibiotika či jiné léky, slunci se raději na čas vyhněte. Kombinace léků a slunce totiž může způsobit alergickou reakci, která se obvykle projevuje červenými skvrnami na pokožce.

3) Nezapomeňte se hýbat

Na cyklistickou projížďku potřebujete alespoň několik hodin a po večerech už na cvičení není nálada. Jsou vám takové výmluvy povědomé? To je ale škoda - pohyb totiž člověku umí kromě jiného i zlepšit náladu.

Právě při fyzické aktivitě se vyplavují endorfiny, chemické látky, které si tělo vyrábí samo. Potřebuje k tomu ale impuls - a tím je třeba chůze, běh nebo jiný pohyb.

Narkotika jsou uměle vytvořené látky, po kterých se lidé cítí lépe. Endorfiny mají podobné vlastnosti - působí totiž na tělo a stejně jako třeba i morfin a další opioidní látky zlepšují náladu a tlumí bolest.

Ze všech těchto látek jsou pro tělo samozřejmě nejlepší endorfiny. Říká se jim také hormony štěstí - a ne nadarmo. Když vyběhnete do lesa, máte po nějaké době pocit, že už nemůžete. Ale najednou se to zlomí a vy máte zase spoustu energie.

Díky fyzické námaze se navíc potíte a tím odbouráváte toxické látky. Dostávají se do těla v malých dávkách a patří k nim třeba rtuť, oxid siřičitý nebo azbest. Pokud se zbavujete těchto látek pocením, bude vaše pleť krásnější a zdravější.

Takže až budete příště potřebovat zlepšit náladu třeba po náročném dni v práci, nenechte se zlákat lenošením a vyrazte třeba na indiánský běh, při kterém se střídá 1 minuta chůze a 1 minuta běhu.

Sluníčko a pohyb je to nejlepší, co můžete pro svoji pleť po zimě udělat. Nezapomeňte ale na vhodný krém, který ochrání vaši pokožku před škodlivým zářením.

4) Zbavte se břemene

Pravděpodobně nosíte v hlavě nebo na papíře sepsaný seznam úkolů. Například:

 • pravidelně se zdokonalovat v cizím jazyce,
 • konečně vymalovat obývák,
 • uklidit na zahradě.

Většinou se do toho ale nikdo moc nehrne. Jsou to věci, na které je potřeba více času a někdy i více pracovních rukou. Ale když se do nějakého dlouhodobě plánovaného úkolu konečně pustíte, můžete si tím pořádně zlepšit náladu.

Jak na dobrý pocit ze sebe sama? Týdenní dovolenou si na úklid určitě neberte. Začít totiž můžete postupně a po malých krocích:

 • Každý den si vyhraďte 5 minut na cizí jazyk. Najděte si jedno slovíčko, naučte se ho a podívejte se, jak ho rodilí mluvčí používají třeba v článcích na webu.
 • Neřešte celé malování v jeden den. Nejprve promyslete vhodný odstín, který se hodí i ke koberci a pohovce. Jindy se pohlédněte po malířském náčiní a pak kupte barvy. Když budete dobře připravení, nebudete malování odkládat.
 • Se zahradou začněte postupně a ideálně od jednoho kouta. Prvně připravte záhony na jarní setbu, pak vyvezte nepořádek do sběrného dvora a nakonec se pusťte třeba do nové skalky.

5) Pořádně a od plic se zasmějte

Možná vás zrovna bolí koleno nebo kyčel a na běhání nemáte ani pomyšlení. Existuje ale více způsobů, jak endorfiny vznikají - třeba při smíchu. Pusťte si svůj oblíbený seriál a u vtipů se pořádně zasmějte.

Občas se pobavit má na lidskou psychiku i tělo blahodárné účinky. Smích mimo jiné:

 • zvyšuje tepovou frekvenci a zásobení krve kyslíkem,
 • zvyšuje práh bolesti,
 • posiluje svaly.

A právě účinek smíchu na svaly zajímá všechny, kteří chtějí kromě dobré nálady prospět i své pokožce. Smích působí kromě dýchacích svalů a bránice i na obličejové svaly - uvolňuje je a protahuje.

Díky tomu je smích bojovníkem proti vráskám a pomáhá vaši pleť udržet mladou a krásnou.

Vaší pleti a náladě prospěje i kvalitní spánek. Přečtěte si, proč je tak důležitý. K odpočinku dopřejte své pleti i kvalitní noční krém, který pomůže s ještě lepší noční regenerací.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz