Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Péče o pleť 4/4: Ochrana proti slunci

Pojmy jako UVA, UVB, chemické a minerální UV filtry nebo nanočástice spjaté s opalováním představují pro mnoho z nás stále velkou neznámou. I proto často vybíráme opalovací přípravky bez toho, abychom věděli, co obsahují a jaký mají dopad na nás nebo přírodu.

Není divu. Už při vybírání ideální ochrany proti slunci se můžeme snadno spálit. Některé neposkytují dostatečnou ochranu. Jiné zase obsahují látky, u kterých si vědci nejsou jisti, jak ovlivňují náš organismus. Patří zde například chemické UV filtry nebo nanočástice minerálních opalovacích přípravků.

Podle čeho se řídit pří výběru

  • Ochranný faktor: Po seznámení se s UV indexem a fototypem zvolte, jaká hodnot SPF je pro vás vhodná.
  • UV index: Dle míry aktuálního UV indexu poznáte, do jaké míry je bezpečně se vystavovat slunci
  • Fototyp pleti: Seznamte se s vaším fototypem a vybavte se podle něj proti slunečním paprskům.
  • Typy UV paprsků: Po seznámení se s UV indexem a fototypem zvolte, jaká hodnot SPF je pro vás vhodná.
  • Typ UV filtrů: Chemické, minerální, kombinované. Zjistěte pro a proti.

Seznamte se s fototypy pleti a s druhy UV filtrů

Každá kvalitní opalovací emulze by měla pokožku chránit před popálením a vnitřním poškozením aniž by ohrožovala člověka nebo přírodu.

Nepodceňujte doporučenou aplikaci

Vždy se řiďte podle doporučeného množství opalovacího přípravku, které uvádí etiketa produktu. Podle americké dermatologické akademie aplikuje většina lidí pouze 25-50% doporučeného množství. Nedostatečné používání potvrdil výzkum agentury Datamar, podle kterého vystačí průměrnému českému uživateli 150 ml opalovacího přípravku na celý rok.

Správná dávka na jedno opalování (okolo 2 hodin) je přitom zhruba 30 ml pro dospělého člověka. To se rovná přibližně 6 čajových lžičkám.

Ochranu před sluncem nepodceňujte ani v podzimních a letních měsících. 

Co nám říká číslo SPF?

SPF (Sun Protection Factor) nám říká, kolikrát více času můžeme strávit na slunci do doby, než nás popálí.

Výše ochranného faktoru se odvíjí od fototypu pokožky. Lidé s nižšími fototypy potřebují pro dostatečnou ochranu vyšší hodnotu SPF.

Číslo SPF nám sděluje pouze účinnost opalovacího přípravku proti UVB záření. Ujistěte se, že vás přípravek ochrání i proti záření typu UVA.

Jak často opakovat aplikaci

Aplikaci opalovací emulze opakujte vždy po vypršení doby funkce odvozené od SPF. Emulzi také nanášejte vždy po kontaktu pokožky s vodou, během pocení a po utírání kůže. Ujistěte se, že pokaždé aplikujete dostatečné množství opalovacího přípravku, zhruba 6 čajových lžiček na tělo.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz