Pleť a jaro | 5 rad pro začátek roku s krásnou pletí

Zpět

Astronomové výpočtem určili začátek jara (tedy jarní rovnodennost) na 20. března v 22:58. Vaše tělo si ale možná pozornost vyžaduje už nyní. Dobrou zprávou je, že ohledně jarního detoxu nemusíte čekat na žádné specifické datum. Začít můžete kdykoliv.

1. Obohaťte svůj jídelníček

Pokud chcete své tělo po zimě co nejlépe nastartovat, zařaďte na jídelníček čerstvou zeleninu a ovoce. Dejte přednost kvalitě před kvantitou a zvolte raději organickou variantu než větší množství ovoce a zeleniny ošetřované chemikáliemi.

Pro zachování všech cenných látek je nejlepší konzumovat zeleninu a ovoce čerstvé a tepelně jen minimálně upravené.

Kysané zelí používali jako prevenci proti kurdějím (nemoci z nedostatku vitamínu C) už námořníci v 16. století.

Přidejte vitamín C

Krásné pleti pomáhají potraviny bohaté na vitamín C mnoha způsoby:

  • bojují proti předčasnému stárnutí kvůli vlivům UV záření,
  • zmírňují hyperpigmentaci (tedy nadměrné zbarvení kůže) tím, že redukují v kůži melanin
  • a napomáhají k pružnější pleti podporou tvorby kolagenu a elastinu.

Nenechte se zmýlit, tento vitamin se nenachází pouze v citronech a pomerančích. Cennými zdroji jsou také rajčata, papriky, kapusta nebo brokolice.

Vitamíny nabité potraviny ale nemusíte hledat jen v zelenině dovezené z ciziny. České kysané zelí nebo přemrzlé šípky jsou vitamínová bomba.

A pokud hledáte exotičtější variantu, vyzkoušejte korejské národní jídlo kimchi. Tento pikantní křupavý salát z kvašené zeleniny si snadno připravíte doma.

2. Dopřejte si pleťovou masku

Možná vás to překvapí, ale botanicky avokádo patří mezi ovoce. Plody hruškovce přelahodného obsahují zdravé tuky udržující pleť zdravou a hydratovanou.

Zmíněné tuky také napomáhají vstřebávání vitamínů a podporují ochranu pleti před škodlivým UV zářením.

Avokádo napomáhá vstřebávání vitamínů a poslouží vám jako základ pro domácí pleťovou masku.

Avokádo se hodí nejen do salátu, ale také jako základ pro přírodní pleťovou masku, kterou si snadno připravíte za pár minut doma.

Základem je vždy zralé avokádo. Rozmačkanou dužinu kombinujte podle typu pleti:

  • suchá pleť - avokádo s medem, jogurtem nebo ovesnými vločkami,
  • pleť s akné - kombinujte s rozmixovanou okurkou,
  • mastná pleť - vyšlehejte bílek, přidejte lžíci citronové šťávy a rozšlehané avokádo.

Na zralou pleť platí to stejné, co na suchou, protože potřebuje také vysokou míru hydratace.

3. Rozprouděte krev!

Stále delší dny lákají k venkovním aktivitám. Nemusíte zrovna trénovat na maraton, stačí přidat podvečerní procházku, vyrazit do práce pěšky nebo na kole. A pokud do práce jezdíte autem, vypravte se ráno dříve, zaparkujte dál od budovy a zbytek cesty dojděte.

I nepatrné cvičení povzbudí krevní oběh a vaše tělo bude snadněji bojovat s toxiny.

Jaro láká k novým začátkům. Zařaďte na svůj program třeba pravidelnou procházku

4. Nastavte tvář sluníčku

Ale nezapomeňte pleť chránit. Na jaře totiž snadno podléháme mylnému přesvědčení, že kůži před slunečními paprsky nemusíme chránit. Teploty nejsou tak vysoké a po dlouhé zimě slunce příjemně zlepšuje náladu. Dermatologové se ale shodují, že jarní slunce opaluje ještě silněji než letní.

Samozřejmostí by tak měla být pokrývka hlavy, sluneční brýle a opalovací krém. Po zimě vysušená pleť takovou péči ocení.

Nemusíte se bát, že se kvůli opalovacímu krému neopálíte - zlatý odstín pouze získáte o něco pomaleji, zato pro kůži výrazně zdravějším způsobem.

5. Nezapomínejte na vhodnou kosmetiku

Jaro je skvělou příležitostí pro pročištění organismu, nastartování změn v chování i myšlení. Využijte období nových začátků na maximum, ale zároveň nezapomínejte na správné návyky v péči o pleť.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Radíme, kdy je nejvhodnější doba použít kyselinu hyaluronovou

Hydratace je neodmyslitelnou součástí péče o pleť. Posílení kožní bariéry je jen jednou z výhod pravidelného dodávání vlhkosti. Běžně bychom měli pokožce dopřávat hydrataci dvakrát denně. Existují však případy, ve kterých pleť ocení dávku kyseliny hyaluronové navíc.

5 vánočních prohřešků, které škodí pleti

Staré tvrzení „Vánoce jsou svátky klidu a pohody“ bohužel vždy neplatí. Snadno propadáme předvánočnímu shonu, stresujeme se s přípravami a bojíme se, že vše nevyjde podle plánu. Hektická doba se podepisuje na naší náladě, ale i na stavu pleti.

Nejžhavější kosmetické trendy za rok 2019 (2.díl)

Francouzská konferece in-cosmetic předpověděla, které novinky pohnou kosmetickým světem. V prvním díle jsme zmínili multi-kategorické a multifunkční přípravky. Světlo světa dále spatřily produkty reagující na fyzikální vlastnosti kůže a kosmetika s doplňky stravy.