Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Tipy, jak ulevit pleti po létě

Během prázdnin jsme se vyhřáli, zrelaxovali a nabrali energii. Pokožka si ale během horkých dní příliš neodpočine. Začátek podzimu je proto vhodnou dobou, kdy můžeme pomoci pleti se zotavit. Poradíme, jak pleť zregenerovat a připravit ji na sychravé období podzimních měsíců. 

I přesto, že jaro nabízí první slunečné dny, bundy a mikiny stále zcela neodložíme. Je to teprve léto, kdy získáme možnost se po zimě pořádně vyhřát. Teplota stoupá, vlhkost vzduchu je vyšší a pokožka konečně netrpí na mrazy a suchý vítr.

Jenže i letní klima není pro pleť úplně to pravé. Příliš vlhký vzduch, ale i ostatní faktory dají pokožce během horkých dní zabrat. Kůže se během léta potýká zejména s těmito nešvary: 

  • Vysoké teploty: Ach ty třicítky. Během vysokých teplot produkujeme větší množství potu, kvůli kterému vzniká více akné a potničky.
  • Slunce: I přesto, že ze sluníčka získáváme potřebný vitamín D, na řadu jeho negativních dopadů nesmíme zapomínat. UV záření pokožku popálí a oslabí kolagenová a elastinová vlákna. Dochází tak k předčasnému stárnutí pleti a vzniku tmavých skvrn.
  • Klimatizace: Stejně jako zimní vzduch, příjemný chladný vánek z klimatizace pokožku vysušuje a dráždí. Situace je však ještě horší, protože rychlá změna mezi nízkými a vysokými teplotami škodí regeneračním schopnostem pleti.
  • Chlorovaná voda: Bazén je neodmyslitelnou součástí léta. Bohužel i při vodních radovánkách dostává pleť zabrat. Chlor ubere pokožce přirozený maz a zanechá ji suchou a šupinatou. Lidé s alergií navíc mohou dostat svědivou vyrážku.
  • Štípance a kousnutí hmyzem: Komáři, vosy, ovádi. Hmyzí štípance způsobují jizvičky a červené skvrny, kvůli kterým vzniká nerovnoměrný tón pokožky.

Po letní relaxaci přichází sychravý podzim. Využijme ho k důkladné péči o pleť.

Na dovolených také často zvolňujeme v dodržování zdravého životního stylu a dopřáváme si všemožné dobroty.  Bohužel i nezdravá jídla a nápoje ovlivňují stav pokožky, která je poté vybledlejší, oteklá nebo zarudlá.

Jak tedy pleť po létě zotavit? 

 

Zbavte se odumřelých kožních buněk

Pleť je během léta pod stálým náporem slunečních paprsků, ale také nepříznivých vnějších vlivů. Proto se na jejím povrchu hromadí nečistoty a odumřelé kožní buňky, které jí ubírají na zářivém vzhledu a schopnosti přijímat aktivní látky. 

Pleti od vrstev nečistot nejrychleji ulevíte peelingem. Existuje mnoho variant, pomocí kterých zvládnete  proceduru z pohodlí domova. Nejlépe však uděláte, když se na tuto proceduru vydáte do kosmetického salonu. Profesionální peeling pečuje o pleť šetrněji a intenzivněji. Tak pleť lépe osvěží a zjemní.

 

Pozor na příliš drsné čištění!

Narušuje totiž přirozenou rovnováhu kyselého pláště pokožky, který slouží jako její ochranná vrstva. Vyhněte se mechanickému peelingu nebo drsným kartáčům a raději sáhněte po jemné variantě bez brusných částic, které rozpustí nečistoty a odstraní je z pórů bez narušení kyselého pláště.

 

Peeling stimuluje krevní oběh. Díky tomu stimuluje regeneraci pokožky a rozjasní ji. Pokožka s čistými póry je poté připravena přijímat živiny a hydratačních látky, které se snadno dostanou i do hlubších kožních vrstev.

 

Pořádně hydratujte

Chlor, ventilace, UV záření… to je jen hrstka faktorů, které pleť v létě intenzivně vysušují.

Po dovolené proto pokožce dopřejte pořádnou hydrataci. Sáhněte po hydratačních maskách, nočním a denním krému (nejlépe takovém s ochranným faktorem), osvěžující mlze, ale zejména po sérech s látkami, které na sebe dokáží vázat vodu.

Klimatizace jsou nedílnou součástí léta, ale i kanceláří. Suché pleti i na pracovišti rychle ulevíte Osvěžující mlhou s liposomy.

Jednou z takových je kyselina hyaluronová, která na sebe umí navázat až 4 000× více vody, než sama váží. Pokud obsahuje různé velikosti molekul, dokáže pleť hydratovat jak na povrchu, tak v druhé vrstvě pokožky (dermis). 

Boříme mýty o kyselině hyaluronové. Přečtěte si článek.

 

A poté pleť vyživte 

Po čištění a hydrataci zbývá pleti dodat živiny, které pomohou zachovat její příznivý vzhled a napraví škody napáchané slunečními paprsky v nižších vrstvách kůže. Dopomohou k tomu například tyto látky:

Vitamín E: zmírňuje zánětlivost pokožky a podporuje funkci orgánů. Je také účinný antioxidant, který chrání pokožku před volnými radikály.

Zinek: Tento minerál najdeme v tělových buňkách a enzymech, které jsou nutné pro správnou funkci pokožky. Zinek pomáhá pleti vytvářet buňky a dopravovat je do míst, kde se projevují nedokonalosti pleti. Díky tomu urychluje jejich nápravu.

Vitamín A: Zpomaluje známky stárnutí, podporuje tvorbu kožních buněk a vyhlazuje vrásky. V kosmetice se s ním setkáme nejčastěji ve formě retinolu.

Omega 3 mastné kyseliny: Jsou bohaté na složky, které jsou potřebné pro tvorbu vrchních vrstev kůže. Povrch pokožky je poté hebčí s rovnoměrnějším odstínem. Bohatým zdrojem na Omega 3 kyseliny je například rakytníkový olej.

Pestrý jídelníček ocení vaše pleť i žaludek.

Pokud chcete pleť po slunečních dnech vyživit opravdu rychle a účinně, sáhněte po vyživujících maskách. Masky vytvářejí bariéru mezi vzduchem a tváří. Díky tomu zabrání vypařování látek. Živiny se tak dostanou hlouběji do pokožky a jejich účinek je silnější.

 

Vylaďte si jídelníček

Začátek podzimu je ideálním časem k tomu, abychom si dopřáli zdravější a nezpracované potraviny. Pestrý jídelníček vyčistí organismus od toxinů a dalších nepříznivých látek, které jsme do něj během dovolené dostali.

Zdravá strava významně podpoří regeneraci pokožky. Připravte si chutný salát nebo jogurt s hrstkou nepražených oříšků a semínek. Příjemným způsobem si dopřejte koktejl plný antioxidantů, zdravých tuků a vitamínů.

 

Zbavte se akné

Teplo, pot a vlhkost, ale i opakovaná aplikace opalovacích přípravků v letních měsících přispívá k ucpávání mazu uvnitř pórů. Do pokožky se tak nedostává vzduch a vzniká prostředí pro bakterie. Proto dochází k rychlejšímu vzniku akné a zánětlivosti pokožky.

Jedním z nejúčinnějších bojovníků proti pupínkům a černým tečkám je kyselina salicylová, která nečistoty v pórech rozpouští, a tak je uvolní. Proti bakteriím poté pomůže benzoylperoxid ve formě masti. 

Pokud však trpíte akutním akné, konzultujte použití látek se svou dermatoložkou. V těchto případech totiž může kyselina a peroxid vysoušet a způsobit začervenání pleti.

 

Nepřestávejte dávat pozor na slunce

V závěru léta už sluneční paprsky tak intenzivně nepocítíme. To však neznamená, že pokožce neškodí. Zejména UV záření typu A prochází až z 80 % přes mraky. Paprsky UVA urychlují stárnutí kůže a zapříčiňují hyperpigmentaci.

Podzimní slunce nás v běžných případech nespálí. Stále však může pokožce uškodit.

Zůstańte proto vybavená kvalitní opalovací emulzí po celý rok. Mimo letní sezónu si vystačíte s nižšími ochrannými faktory. Nejlépe však uděláte, když svou pokožku ochránite dle výše aktuálního UV indexu.

Jak probíhá změna kosmetické rutiny na konci léta u vás? Podělte se s námi na Facebooku.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz