Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Tipy na aktivity, které vaše vnoučata budou bavit

Na prázdniny jsou babičky povolané do plné polní na hlídání vnoučátek. Přečtěte si několik tipů, jak nachystat program, připravit vnoučatům krásné zážitky a užít si hlídání rodinné drobotiny naplno.

Dětský mozek se v prvních letech života intenzivně vyvíjí. Nervové buňky neurony mezi sebou vytváří spojení, malý človíček získává dovednosti a vědomosti nesrovnatelně rychlejším tempem, než je tomu v dospělosti. Právě proto je první dekáda lidského vývoje tak důležitá. Intenzita naměřené mozkové aktivity je v případě dětí do deseti let až dvojnásobně vyšší než u dospělých. Díky správné stimulaci neuronů mozek správně pracuje a i v dospělosti bude fungovat efektivně

Význam hry se posouvá, nikdy by se z ní ale neměla vytratit zábava. A to jak pro vás, tak pro vnouče.

Přinášíme proto 3 tipy, díky kterým nabouráte stereotyp, přinesete do prázdninového života dětí nové podněty a v neposlední řadě si s nimi užijete spoustu zábavy.  

1. Přidejte vlastní rituály

Pocit sounáležitosti je jednou z hlavních potřeb člověka. Vědomí, že máte něco společného mezi vámi vytváří silné pouto a posiluje jakýkoliv vztah. Sáhněte proto po společných rituálech, které vám pomohou nabourat i nudné stereotypní aktivity.

Usínání

 • Domluvte si signál, který upozorňuje v předstihu na čas spánku. Může jít třeba o oblíbeného plyšáka, který přijde malému spáčovi oznámit legračním hlasem, že se blíží čas říci dobrou noc.
 • Vyprávějte si „sny před sny”. Vnoučeti můžete říci, co mu přejete, aby se mu zdálo. Nebo může dítko vyprávět vám, co by chtělo v noci ve snu zažít. Navodíte tím příjemnou atmosféru a ani nemusíte vymýšlet pohádku.
 • Vymyslete si vlastní zábavnou verzi ukolébavky. Mohou v ní například přijít popřát dobrou noc všechna možná zvířata. Každé z nich na usínajícího promluví vlastní řečí.

Úklid

 • Vymyslete zábavnou písničku o tom, co právě děláte. Zkuste slova naroubovat na vnoučeti známou melodii.
 • Probuďte v dětech soutěživost. Stačí k tomu kuchyňská minutka a závod může vypuknout. Časy každé úklidové činnosti zaznamenávejte do tabulky a ukazujte vnoučeti, jak se zlepšuje.

NÁŠ TIP: Bez ohledu na pohybové nadání, zařaďte do svých rituálů oslavné tanečky. Těch můžete mít nepřeberné množství – po úklidu, když se něco podaří, dáte si něco dobrého nebo jen tak pro radost. Zapojte do nich i vnoučata a nebojte se trochu odvázat. Na takové oslavné taneční číslo jen tak nezapomenou.  

2. Společné čtení tak trochu jinak

Čtení rozšiřuje slovní zásobu, přináší poučení a rozvíjí schopnost stavět příběhy. Výhodou této aktivity je, že ji můžete provozovat na břehu rybníka, při čekání na autobus nebo pro zahnání nudy během deštivého odpoledne.

Pokud máte velmi malé vnouče, sáhněte po leporelu a nechte malého čtenáře objevovat obrázky, případně trénujte barvičky a zvířátka.

Aby vás i vnouče čtení více bavilo a rozvíjelo, využijte několik tipů:

 • Hrajte zapomnětlivou babičku. Nechte si příběh vlastními slovy převyprávět. Aby děti taková hra více bavila, zapojte trochu divadelního nasazení, zaskuhrejte, předstírejte nedoslýchavou, tvařte se překvapeně a napjatě.
 • Jak by to vypadalo, kdyby… Zeptejte se vnoučat, jak by podle nich dopadl příběh, kdyby se v něm něco změnilo. Improvizujte a vymýšlejte originální situace. Od legračních, kdy panu králi povolí šev na kalhotech až po neuvěřitelné scénáře, že by do příběhu zabloudila postava z úplně jiné pohádky. Pokud vás na vymýšlení bláznivin v příbězích neužije, nechte popuštění uzdy fantazie na dětech a poslechněte si novou verzi příběhu.
 • Povídejte si s dětmi o pocitech hrdinů. Jak se asi cítí, když se tohle stalo, jak by se na jejich místě zachovali oni a co si myslí, že by bylo v té chvíli správné. Děti tím zvládají rozpoznávat vlastní pocity, pojmenovat je a trénují potřebnou empatii.

3. Deskové hry na desítky nových způsobů

Deskové hry otevírají dětem nové světy. Dobrodružné, plné poznání i vzrušení. Když už ale cítíte, že hra neodsýpá tak, jak by měla, zkuste pro deskovku najít nové využití.

 • Figurky z Člověče nezlob mohou závodit napříč pokojem. Hoďte kostkou a nechte děti s figurkou skákat mezi nábytkem.
 • Vyražte s kartičkami z Dostihů a sázek na vymyšlený koňský trh. Handlujte, smlouvejte a snažte se vymýšlet různé skvělé vlastnosti právě draženého koně. A pokud máte zahradu nebo širokou chodbu a více vnoučat na hlídání, přeneste závody do reality a uspořádejte skutečné dostihy. Každé dítě tak poběží za vlastní stáj a bude reprezentovat jednoho koně z herního plánu.
 • Postavte si hrad z karet nebo dlouhého hada z dominových kostek.
 • Závoďte, kdo na delší dobu roztočí figurku dámy.

„Deskové hry mají řadu dalších benefitů – děti si při nich osvojují plánování a učí se přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí. Pokud si hrají společně s rodiči, přejímají od nich potřebné vzorce chování a vzájemně se více sbližují.” PhDr. Václav Mertin z Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Možností, jak si s vnoučaty užít spoustu zábavy, je nepřeberné množství. Důležité je, abyste se při hře cítili uvolněně a přirozeně. Jen tak z vás bude vyzařovat ta správná pohoda. A až uložíte své poklady do peřin, nezapomínejte i na chvilku pro sebe při důkladném očistění pleti a noční regeneraci sérem a krémem.  

Máte vlastní tipy, jak netradičně vnoučata zabavit a užít si s nimi zábavu?

„Milovat neznamená hledět jeden do druhého, ale pohlížet společně jedním směrem.“

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz