Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Vše o sérech: jak fungují a proč svědčí pleti

Regenerační, zklidňující, rozjasňující. Se séry jako kdyby se roztrhl pytel. Víte ale, jaký je v nich rozdíl, jak fungují, čím svědčí pleti a jak je správně vybrat i aplikovat? Zeptali jsme se naší farmaceutky Žofie, která nám poodhalila tajemství tohoto kosmetického zázraku.  

Jaký je rozdíl mezi krémem a sérem

Rozdíl mezi oběma přípravky je nejen v konzistenci, ale především v obsahu aktivních látek. Sérum:

  • je koncentrát aktivních látek sloužících k řešení konkrétního problému pleti,
  • má tekutější konzistenci,
  • obsahuje velmi vysokou koncentraci aktivních látek, vitamínů, minerálů a živin,
  • obsahuje především menší molekuly účinných látek, které snadno pronikají hluboko do pokožky.

  Oproti tomu krémy:

  • jsou více zaměřené na hydrataci pleti, obnovují kožní bariéru a vytváří ochranné vrstvy na pokožce zabraňující dehydrataci,
  • mají hutnější a těžší strukturu,
  • oproti séru mají méně aktivních látek, ale naopak obsahují více doplňujících ingrediencí pečujících o hydrataci, jemnost, hebkost i ochranu pokožky (jako je např. bambucké máslo nebo včelí vosk)
  • a obsahují větší molekuly, které vytvářejí na pleti ochrannou vrstvu.

Při výběru séra a krému se nenechte odradit rozdílnou velikostí balení. Zatímco sérum aplikujete ve velmi malých dávkách, krém používáte plošně. Proto vám i malá lahvička séra vydrží velmi dlouhou dobu.  

V čem je největší výhoda sér

Stačí chvilka a pleť je obohacena o velkou dávku účinných látek. „Kouzlo séra spočívá právě ve vysoké koncentraci aktivních látek – v jednom okamžiku tak pokožka získá mladistvý a zářivý vzhled,“ vysvětluje farmaceutka Žofie.

Malé molekuly aktivních látek pronikají hluboko do pokožky, kde velmi účinně fungují.

 Vysoký obsah aktivních složek zajišťuje, že séra jsou velmi účinná a díky malým molekulám se dobře vstřebávají a zaměřují se na konkrétní problémy pleti.  

Séra a dehydratace pleti

Jednou z nejčastějších otázek spojenou s aplikací sér je strach z vysušené pleti. „Na rozdíl od zásypů a past, které stejně jako sérum aplikujeme lokálně a mají za úkol dané místo vysušit, séra pleť lehce hydratují,“ vysvětluje farmaceutka.

Avšak díky tomu, že velká koncentrace aktivních látek působí uvnitř a na povrchu kůže nevytváří žádnou ochrannou vrstvu, může po nanesení dojít k pocitu vysušené pleti.

Po aplikaci séra je nutné na pleť nanést hydratační krém, aby se účinné látky ze séra uzamkly v pokožce. „Naše tělo je složeno z 60 % z vody, která je důležitá pro správnou funkci aktivních látek séra. Následnou aplikací krému tak pleti doplníme potřebnou hydrataci, a navíc se na povrchu vytvoří bariéra chránící před vnějšími škodlivými vlivy a dehydratací,“ popisuje Žofie.

Sérum je jako zázračný koktejl pro vaši pleť – okamžitě ji projasní a vypne vrásky.


Pleti a fungování séra pomůžeme také tím, že budeme hodně pít, především čistou vodu.  

Jak sérum správně aplikovat

Nejdůležitějším pravidlem pro aplikaci sér je dobře známé: „méně je více“. Séra jsou velmi koncentrovaná a proto jich stačí aplikovat jen několik kapek. Když to s nimi přeženeme, sérem zbytečně plýtváme, neboť pleť nevstřebá všechny účinné látky.

První sérum si do kosmetické výbavy pořiďte už po oslavě 25 narozenin – tehdy začíná pleť stárnout. Začněte s lehkými hydratačními či rozjasňujícími séry a s přibývajícím věkem zařaďte výživnější anti-aging séra.

Když sérum přidáte do své kosmetické rutiny, pamatujte vždy na správný postup. Ráno aplikujte produkty s ochrannými a rozjasňujícími látkami či antioxidanty, večer nanášejte kosmetiku omlazující, obnovující a vyživující. Postupujte od konzistencí nejlehčích produktů po nejhutnější:

 Při výběru vhodného séra se zaměřte na potřeby své pleti vzhledem k věku a genetickým dispozicím.

Sérum vybírejte podle typu a potřeb své pleti.

Pokud chcete své pleti dodávat jen to nejlepší, vždy čtěte složení na etiketách. A pokud nevíte, jaké sérum od NAFIGATE je pro vás nejvhodnější, nechte si od nás poradit.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz