Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Zranění kůže: jak postupovat a co nikdy nedělat

Stačí jen maličkost – třeba trocha nepozornosti při chůzi na vlhké podlaze nebo při krájení ostrým nožem – a nepříjemné zranění je na světě. K těm nejčastějším patří řezné a tržné rány, podvrtnuté kotníky či kolenní klouby, popáleniny a zlomeniny prstů. Přečtěte si, jak se s tím vyrovnává pokožka a jak jí hojení usnadnit.

Kůže je orgán, který pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu, je zásobárnou energie a také chrání vaše tělo před škodlivinami z okolí i před mechanickým poraněním. Zároveň je ale první na ráně, když se člověku něco stane.

Co se děje v těle po zranění

Regenerace kůže po lehčím poškození má několik fází. Nejprve rána krvácí, objevuje se otok a bolí. Pak se ale krev začne srážet.

Po zranění tělo aktivuje hojící procesy. Vzpomínky na zranění v podobě jizev můžete minimalizovat díky kyselině hyaluronové.

Pokud dodržíte několik základních kroků, pomůžete svému tělu bojovat se zraněním. Když poranění není hluboké a rozhodnete se pro samoléčbu, postupujte takto:

 • Zraněné místo vydezinfikujte a převažte lehkou gázou, ať má k němu přístup vzduch.
 • Zranění potřebuje dýchat, proto nemažte čerstvě poraněnou kůži hutnými krémy.
 • Zraněné místo nenamáčejte. Strup i nově vznikající kůže potřebují sucho.
 • Na strup nesahejte a snažte se ho omylem nestrhnout.
 • Po odpadnutí stroupku začněte podporovat zahojení kůže. Pečujte o ni vhodnými krémy a séry, které pomohou zacelit jizvu a urychlí její hojení.

Lepší než léčba je vždycky prevence. Jenže nešťastným náhodám se člověk nevyhne.

Proč nastávají komplikace

Ne vždycky se zranění hojí tak, jak má. Třeba v případě hlubokých ran se samoléčba nevyplácí – hrozí totiž dlouhodobé záněty, infekce a velké jizvy. Průběh uzdravování ale ovlivňuje mnohem více faktorů:

 • nedostatek zinku,
 • snížená imunita,
 • nedostatek vitamínů A, E, C nebo B6,
 • nedostatek vápníku,
 • kouření
 • či překyselení organismu.

I vznik a průběh hojení jizev můžeme ovlivnit. Doktor Longaker a jeho spolupracovníci z Californské univerzity potvrdili, že v závislosti na míře poranění a času aplikace kyseliny hyaluronové se jizva buď nevytvoří vůbec, nebo je alespoň menší, hladší a nenápadnější.

Typy zranění, při kterých trpí kůže

Kůže má několik vrstev a ne vždycky zranění odnesou všechny.

1. Proč nastávají komplikace

Asi každý se občas píchne o jehlu, uhodí o dveře nebo lehce řízne nožem. Je to štěstí v neštěstí, protože se obvykle poraní jen epidermis – vrchní vrstva kůže. Zranění není hluboké, a proto se většinou dobře hojí i bez speciálního ošetření.

2. Řezné, sečné, bodné nebo tržné rány

Mohou narušit jen epidermis a dermis (střední vrstvu kůže), ale často jsou i velmi hluboké. V tom případě narušují všechny tři vrstvy kůže, sliznice nebo i povrch orgánů.

Ale pozor – i když rána vypadá ošklivě a hodně krvácí, nemusíte rychle utíkat k lékaři na šití. Pokud je narušená kůže, ale ne tkáně pod ní, stačí aplikovat takzvanou mašličku, která je pro citlivou kůži lepší než vpichy jehlou. Mašlička poraněnou kůži stáhne k sobě a usnadní hojení. A v případě nouze ji stačí vystřihnout z obyčejné náplasti.

Pokud si ale nejste jistí, jak postupovat a jestli stačí domácí léčba, zajděte raději k lékaři.

Spousta krve člověka snadno vyděsí, ale ne vždycky je zranění opravdu hluboké a závažné. Někdy stačí zranění jen vymýt, vydezinfikovat a zalepit.

3. Popáleniny

Zranění horkým předmětem, vřelou tekutinou nebo elektrickým proudem mohou být velmi závažná a narušovat tkáně hluboko pod vrstvami kůže. Při menších popáleninách stačí chladit postižené místo, při závažnějších problémech je důležité rychle sundat šperky či oblečení nasáklé vřelou vodou.

4. Naražení

Po tupém úderu často vzniká takzvané zavřené poranění – popraskají drobné cévky a krev se z nich vylévá do tkání. Proto se objevují modřiny a kůže je na dotek citlivá, ale neporušená. Zraněné jsou totiž vnitřní svaly nebo orgány.

5. Pohmoždění kůže či podkožní tkáně

Při menších poraněních dochází k pohmoždění kůže, které se obvykle projevuje drobnými tečkovitými krevními výrony. Jenže když se do kůže dostane více krve, může narušit její výživu a způsobit odumírání kůže.

S hojením jizvy pomůže kyselina hyaluronová

Pro jednodušší léčbu rány a hojení jizvy aplikujte na kůži NAFIGATE kyselinu hyaluronovou, která brání ukládání kolagenu a tím zmenšuje jizvy. Kyselinu hyaluronovou ale začněte používat až poté, co strup odpadne. Neaplikujte ji na otevřenou ránu ani na strup.

S jizvičkami například po akné pomáhá hydratační denní krém s kyselinou hyaluronovou nebo Skin Restore Serum, které podporuje tvorbu kolagenu.

Přečtěte si také, kde všude ve vašem těle pomáhá kyselina hyaluronová a jak je to s jejím množstvím, když člověk stárne.

S člověkem stárne i jeho kůže. Starší lidé mají problém s tenčí a křehčí kůží, která je náchylná k poranění.

Buďte s námi na Facebooku a žádná novinka z NAFIGATE vám neuteče.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz