4 důležitá místa v těle, kde vám pomáhá kyselina hyaluronová

Zpět

Už od narození je kyselina hyaluronová přirozenou součástí vašeho těla. Představuje jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty a pomáhá chránit, vyživovat a hydratovat. Zjistěte, proč je pro vás kyselina nepostradatelná a jak je to s jejím úbytkem.

Kyselina hyluronová je přítomná třeba při nitroděložním vývoji dítěte a také brání tělo, když se viry snaží prostoupit do buněk. Existují ale čtyři místa, kde je kyseliny nejvíce.

1. Oční sklivec

Proč oko působí rosolovitě a jakoby bylo z nějaké zvláštní tkáně? Může za to oční sklivec, který:

 • tvoří ⅔ výplně oční koule
 • a je průhledný, bezbarvý a rosolovitý.

Kyselina hyaluronová působí i v oku jako tlumič a pomáhá orgánu přijímat živiny. Nebýt kyseliny hyaluronové, bylo by oko jen tvrdou a křehkou koulí. Díky obsahu kyseliny ve sklivci je oko na povrchu dostatečně vlhké a chráněné před mechanickým poškozením.

2. Synoviální tekutina

Všech 143 kloubů v lidském těle se spoléhá na kyselinu hyaluronovou. Ta je totiž součástí takzvané synoviální tekutiny, která tvoří povlak kloubů a plní několik nezbytných funkcí:

 • dodává kloubní chrupavce živiny a kyslík,
 • odvádí odpadní produkty metabolismu.

Kyselina hyaluronová působí v synoviální tekutině jako tlumič nárazů – říkáme, že je viskoelastická. Zároveň snižuje tření a chrání klouby před opotřebením. Díky působení kyseliny v synoviálním roztoku mohou klouby při pohybu klouzat a nedřou o sebe. Pohyb je proto plynulý a bezbolestný.

3. Kloubní chrupavka

Kyselina hyaluronová se nachází také v kloubní chrupavce, která je pevným spojením dvou kostí. Vlákno kyseliny hyaluronové představuje základ chrupavky. Ačkoliv je kyseliny v chrupavce méně než třeba v synoviální tekutině, dává chrupavce její pevnost, pružnost a kluznost. Kyselina hyaluronová také působí proti odumírání buněk chrupavky.

Při sportu klouby čelí nárazům a dostávají zabrat. Proto dávejte pozor na kolena a běhejte spíše na měkkém povrchu, jako jsou lesní cesty.

4. Kůže

Kyselina hyaluronová je klíčovou složkou kůže. Má tam hned několik důležitých funkcí:

 • Váže v poměru ke své velikosti několikanásobně více vody. Díky tomu v kůži zadržuje vodu, hydratuje ji a udržuje její elastičnost.
 • Působí také jako antioxidant. Znamená to, že chrání kůži před volnými radikály.
 • Navíc podporuje tvorbu kolagenu, ale zároveň brání jeho ukládání v přebytečném množství – díky tomu nevznikají při hojená jizvy.

Tvorbu kyseliny brzdí věk

Dospělý člověk má ve svém těle přibližně 12 gramů kyseliny hyaluronové. Nicméně už od 25 let množství kyseliny klesá a nahrazují ji jiné látky. Pokles kyseliny hyaluronové způsobuje vznik vrásek a projevuje se stárnutím pleti. Ve 40 letech už tělo produkuje jen 40 % původního množství kyseliny hyaluronové a v 60 letech dokonce jen 10 %.

 Ve starší pleti kyseliny ubývá, a proto nedokáže čelit vráskám a stárnutí.

Chybí vám kyselina? Doplňte ji léky a kosmetikou

Díky svým vlastnostem se kyselina používá také jako léčivo. Nejčastěji se s ní setkáte v:

 • kapkách k léčbě syndromu suchého oka,
 • kapkách pro lidi, kteří nosí kontaktní čočky,
 • injekcích na léčbu kloubní chrupavky
 • nebo v doplňcích stravy na klouby a kosti.

S jemnými vráskami na obličeji a v dekoltu a také s jizvami vám pomůže 100% čistá NAFIGATE Kyselina Hayluronová, která obsahuje malé i velké molekuly a díky tomu působí nejen na povrchu kůže, ale proniká i do hlubších vrstev.

Na oční okolí a na mimické vrásky se hodí speciální NAFIGATE Oční Sérum, které zvyšuje elasticitu kůže okolo očí a rozjasňuje pleť. Vyhlazuje vrásky a zároveň jim i předchází.

Jak pečovat o pleť na podzim? Koukněte na našich 5 tipů. A taky si přečtěte rozhovor s naší obchoďačkou, která popisuje svoje zkušenosti z terénu a prozrazuje svého favorita mezi NAFIGATE produkty.

Chcete se na něco zeptat nebo byste rádi diskutovali o článku? Přesuňte se na náš Facebook.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Do čeho balíme šetrnou kosmetiku

Bublinkové fólie, polystyrenové polštářky, nafukovací obaly. Na takovéto výplně jsme určitě všichni zvyklí. Přepravované předměty ochrání. Jejich dopad na planetu ale už tak příznivý není. Na to v NAFIGATE Cosmetics bereme ohled. I k výplňovým materiálům přistupujeme šetrně.

Urychlete regeneraci pokožky se Skin Restore sérem

V určitých momentech podrobujeme pleť zákrokům, se kterými se tělo musí vyrovnat. V kosmetickém oboru může jít o mezoterapeutické ošetření. V osobním životě pak například o holení, při kterém můžeme pokožku podráždit. Skin Restore Serum v těchto případech pokožce rychle pomůže.

Tipy, jak ulevit pleti po létě

Během prázdnin jsme se vyhřáli, zrelaxovali a nabrali energii. Pokožka si ale během horkých dní příliš neodpočine. Začátek podzimu je proto vhodnou dobou, kdy můžeme pomoci pleti se zotavit. Poradíme, jak pleť zregenerovat a připravit ji na sychravé období podzimních měsíců.