Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

5 originálních tipů na letní osvěžení

Větráky se otáčí na nejvyšší stupeň. Lednice chladí nápoje a melouny. Každý vyráží k vodě. Tyto ověřené vychytávky na letní dny plné sluníčka všichni známe. Často však ani tyto fígle nepostačí. Přečtěte si, jakými netradičními způsoby si můžete od horka rychle ulevit.

1. Zchlaďte pulzní body

Je to ten nejověřenější trik ze všech – když stupně míří ke třicítce, hurá k vodě.

Nemusíme se však namáčet od hlavy až k patě. Stačí si vytipovat několik pulzních bodů a přiložit na ně sáček s ledem nebo vlhký ručník.

 

Vyberte si jeden z bodů na těle, aplikujte tlak a začněte se chladit.

 

Dobře mířený chladící proces zklidní krevní cévy. Díky tomu klesne celková teplota těla a s ní i pocit horka. Vyzkoušejte tento trik během horkých pracovních dnů v kanceláři.

 

2. Zkuste si aplikovat studenou kosmetiku

Poté, co se efektivně zchladíte, zaběhněte k lednici a udělejte trochu místa pro vaše oblíbené kosmetické kousky.

Chlad sice neposílí účinnost a neprodlouží trvanlivost přípravků. Kosmetická rutina ale bude o něco příjemnější. Při aplikaci tonika nebo hydratačního krému vyřešíte více věcí najednou: 

  • vyčistíte pleť,
  • hydratujete ji
  • a dopřejete si příjemnou úlevu od horka.

Mimo chlad však nechejte produkty na olejové bázi – když jsou studené, hůře se vstřebávají.

Pro ty, kteří se potýkají s růžovkou má vychlazená kosmetika ještě jednu výhodu. Studené přípravky pokožku lépe zklidní a podpoří zmírnění zarudlého tónu. Chlad totiž stáhne krevní buňky.

 

3. Vyzrajte na pálivé slunce pálivým jídlem

Zní to jako postavené na hlavu. Podle vědců to ale funguje.

Kajenský pepř a papričky jalapeňo a habanero obsahují kapsaicin, který jim dodává pálivou chuť. Tato látka nás nutí produkovat pot bez toho, aby zvyšovala tělesnou teplotu. A díky tomu nás chladí. Pot je totiž základním regulátorem tělesné teploty a když se vypařuje, odstraňuje teplotu z těla.

 

K pálivým pokrmům si vždy dopřejte pořádnou dávku tekutin, které tělu při pocení ubývají.

 

Přidejte si papričku třeba do salátu. V horku se naopak vyhněte slaným potravinám, a také to nepřehánějte s bílkovinami. Metabolismus se totiž při trávení soli a proteinu zahřívá a tělo ztrácí vodu.

 

4. Zmírněte horko čajem z bylinek

Podobně jako pálivé jídlo pomohou v teple i horké nápoje. Bylinné čaje jsou proto skvělou volbou. Bylinky totiž prospěji teplem zatíženému organismu i dalšími způsoby. Vyzkoušejte si uvařit čaj třeba z těchto:

  • Ibišek – Snižuje krevní tlak a předchází oxidačnímu stresu, který způsobuje UV záření.
  • Citronová tráva – Zklidňuje nervový systém, pomáhá od bolesti hlavy a se zažíváním.
  • Fenykl – Podporuje trávení, které v létě funguje pomaleji a ulevuje při nadýmání.
 

Tip: Zmrzlinu zvažte dvakrát

Odolat je těžké. A i když se může zdát, že zmrzlina k létu neodmyslitelně patří, zvažte, jestli se  krátký požitek opravdu vyplatí.

Zhruba 20 minut poté, co si na kopečku zmrzliny pochutnáte, začne tělo trávit cukr a tuk. Trávení vysokokalorických látek zvýší celkovou tělesnou teplotu a bude vám horko.

Pokud se chcete rychle a účinně osvěžit, dopřejete si třeba džbánek vody s citronem. Dodáte tělu potřebné tekutiny a elektrolyty, které regulují svalové a nervové funkce.

 

5. Přibalte do kosmetické taštičky hydratační mlhu

V parných dnech je potřeba hodně pít a posílit hydrataci pokožky.

Hydratační mlha je díky komfortnímu balení skvělým pomocníkem. Rychlým stiskem rozprašovače dodáte vysušené pokožce potřebné tekutiny a příjemně se osvěžíte. A to klidně i v práci a na cestách bez odbíhání do koupelny nebo k zrcadlu.

Přečtěte si, co vše jsme přidali do osvěžující vody, aby co nejlépe hydratovala pokožku.

Voda s citronem skvěle osvěží zevnitř, zatímco osvěžující mlha zklidní pokožku na povrchu.

 

Osvěžování zpříjemní parné letní dny. V první řadě však nezapomínejte na hydrataci a ochranu proti slunci. Ověřte si svůj fototyp pleti a chraňte se opalovací emulzí s dostatečným ochranným faktorem pro vaši pokožku.

Pokud máte i jiné překvapivé triky na ochlazení, podělte se o ně s námi na Facebooku.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz