Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

Začíná svatební sezóna. Na tyto 3 věci si dejte jako svatebčan pozor

Pokud máte toto léto v rodině svatbu, pravděpodobně se vše točí kolem nevěsty a ženicha. Maminky, babičky, svědkyně a další svatebčané nastávajících manželů si ovšem pozornost zaslouží stejně tak. Proto jsme pro vás připravili 3 důležité body, na které se zaměřit, když se jako svatebčan připravujete na svatbu. 

1) Šaty: dobře se informujte a dejte si pozor na barvy

Než zalovíte v šatníku nebo se vydáte do půjčovny či na nákupy, dobře se u snoubenců informujte, v jakém duchu se jejich svatba nese. Pro formální svatbu na zámku pak zvolte jiné oblečení než pro ležérní obřad na louce.

Trendem posledních let jsou venkovní svatby. Pokud se takové účastníte, boty na špičatých podpatcích nechte v botníku a nazujte lodičky nebo sandálky se širokým podpatkem, který se nezaboří do hlíny. U formálních svateb dodržte pravidlo plné špičky u obuvi.

Pokud se obřad i oslava konají pod širým nebem, počítejte při sestavování modelu se svetříkem, lehkou šálou nebo sáčkem, které obléknete, až se večer ochladí. 

Svatebčanky by se měly vyhnout světlým barvám, svatebčané – alespoň ti blízcí ženichovi – by měli sladit barvu svého obleku s jeho.

 V letním období volte pastelové barvy oblečení či květinové motivy. Vyhněte se bílé a krémové – ty jsou ve svatební den vyhrazeny pouze nevěstě. Pokud je součástí pozvánky na svatbu i prosba o dodržení barevného dresscode, vždy ho respektujte, ať snoubencům nekazíte jejich představu o svatebním dni.  

2) Líčení: rozjasněte pleť a myslete na slzy dojetí

Emoce ke svatebnímu dni patří stejně jako vysoké teploty k létu. A jako svatebního hosta na letní svatbě vás čeká obojí. Navíc se objevíte na nejedné fotce, a proto se na obřad důkladně připravte.

  • Minimálně měsíc před událostí dávejte své pleti extra péči – například s pomocí patentované podoční masky Nano Eye Lift, která viditelně vyhladí vrásky kolem očí. Pro nejviditelnější účinek aplikujte poslední masku den před svatbou.
  • Do své rutiny můžete zařadit i sérum s kyselinou hyaluronovou nebo oční sérum. Vyhladíte vrásky, zpevníte kontury obličeje a rozjasníte oční okolí.
  • Dodržujte pitný režim a běžte brzo spát, ať má vaše pleť čas na regeneraci.

Připravte svoji pleť na náročný den a blesky fotoaparátů.

Když své pokožce dopřejete poctivou péči, nemusíte to přehánět s líčidly. Pozor si dejte především na oči a rty. Použijte voděodolné líčení, které zvládne i slzy dojetí, a dlouhotrvající rtěnku – často totiž budete někoho líbat na pozdrav, jíst a pít.

Po skončení veselky věnujte několik minut důkladnému odlíčení pomocí micelárního oleje a hloubkové hydrataci nočním krémem. Máte-li čas, dopřejte si dlouhý spánek, díky kterému se vaše pokožka vzpamatuje z náročného dne.

NÁŠ TIP: A naučte se také, jak pózovat na fotce.  

3) Etiketa: dbejte na pravidla

Stejně jako plesy a jiné slavnostní události je i svatba spojená s řadou pravidel. Zvlášť jste-li maminkou jednoho ze snoubenců, připomeňte si pravidla etikety.

  • Do obřadní místnosti či kostela vchází žena vždy po pravici muže. Jdete-li po schodech, pán jde vždy pod dámou, aby ji mohl pomoci v případě pádu.
  • Podle zasedacího pořádku sedí na straně nevěsty její rodina, na straně ženicha jeho. V první řadě sedí rodiče, prarodiče a sourozenci snoubenců, v dalších pak blízká rodina, vzdálenější rodina a poté další svatebčané.
  • Zasedací pořádek platí i pro svatební hostinu – rodiče nevěsty sedí vedle ženicha a naopak. Vedle nich svědci, prarodiče, sourozenci, vzdálenější rodina a přátelé.
 

Zasedací pořádek podle hierarchie platí u klasických tabulí. V případě, že stolujete u kulatých stolů, jsou si všichni hosté z pohledu etikety rovni.

Na obřad dorazte asi o půl hodiny dříve. Máte-li zpoždění, zůstaňte venku, abyste obřad nerušili.

  • Podle etikety byste svatební dary měli předat den před svatbou, běžně se ale předávají před obřadem. Přebírání darů má obvykle na starosti maminka nevěsty.
  • Jakmile dojde na první tanec, tančí spolu nejprve novomanželé a poté každý z nich se svým tchánem či tchyní. Až potom přichází řada na vlastní rodiče.

Maminky a babičky se rády zapojují do organizace svatebního dne – pokud to však není jejich role, měly by se zasahování do programu zdržet. To stejné platí i v případě, že nejste jako rodič spokojený s výběrem svého budoucího zetě či snachy. Zdržte se komentářů a narážek a snažte se svatební den užít společně se svými dětmi.  

Čeká vás letos návštěva svatby? Napište nám na Facebooku.    

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz