website 5 vánočních prohřešků, které škodí pleti - NAFIGATE Cosmetics Přeskočit na obsah
5 vánočních prohřešků, které škodí pleti - NAFIGATE Cosmetics

5 vánočních prohřešků, které škodí pleti

Staré tvrzení Vánoce jsou svátky klidu a pohody bohužel vždy neplatí. Snadno propadáme předvánočnímu shonu, stresujeme se s přípravami a bojíme se, že vše nevyjde podle plánu. Hektická doba se podepisuje na naší náladě, ale i na stavu pleti.

Cukroví, sváteční jídla a občerstvení na vánočních večírcích nekončí jen hubnoucími předsevzetími, ale i problematickou pokožkou. Prohřešků, za které by nám pleť nepoděkovala se okolo Vánoc snadno naskytne více.

1. Krátký a nekvalitní spánek

Můžeme si myslet, že během svátků vše dospíme. Opak je ale často pravdou.

Stres z vánočních příprav nebo nedostatku financí nás může nevědomky o několik hodin spánku okrást. A tento čas chybí i pleti.

Ke konci roku zároveň máme více možností konzumace alkoholických nápojů, které spánek ještě zhorší. Alkohol podstatně zkracuje hluboký spánek, při kterém dochází k nejzásadnějším procesům regenerace pokožky.

Pleť je po nekvalitním spánku náchylnější vůči

 • akné,
 • kruhům pod očima
 • a viditelnějším vráskám.

Zkuste v prosinci chodit spát dříve a během vánočních večírků obměňujte alkohol pořádným přísunem vody. Před spaním nezapomeňte na aplikaci nočního krému, který regenerační proces významně posílí.

Spánek je přirozený regenerační mechanismus. Odpočinek potřebují svaly i vnitřní orgány.

2. Nezdravý jídelníček

Nejen mastná jídla vedou k nepříznivým reakcím pokožky. Stejně nám škodí cukr, který během Vánoc najdeme na každém kroku. Ve velkém množství vede ke vzniku akné a narušuje elastinová a kolagenová vlákna, která zachovávají pružnost a pevnost pokožky.

Pokud si Vánoce bez cukroví nedokážete představit, odpusťte si alespoň vaječný likér, který kromě cukru obsahuje alkohol a mléko – přísady, které pokožku vysušují a dále zhoršují její celkovou strukturu.

Pokud chcete tělu pomoci v boji proti nepříznivým účinkům vánočních pochoutek, zařaďte do jídelníčku rajčata, olivový olej, listovou zeleninu nebo mandle.

3. Stálá kosmetická rutina

S jedinou rutinou si po celý rok nevystačíme. To platí dvojnásob z příchodem zimy. Teplota rapidně klesá a s ní i vlhkost vzduchu. Dochází tak rychleji k vysoušení pokožky, která je poté náchylnější vůči:

 • podráždění,
 • popráskaní
 • a infekcím.

Pokožka si však během zimy neodpočine ani v teple. Vnitřní prostory totiž vytápí klimatizace, která vzduch obdobně vysuší. Pleť poté dostává zabrat zejména v momentech, kdy přecházíme z teplého prostředí do venkovních mrazíků.

Nenechávejte proto nic náhodě a se suchem aktivně bojujte. Dopřejte pokožce sérum s vyšším podílem kyseliny hyaluronové a klidně do rutiny začleňte i hydratační masku. Ani v zimě nezapomínejte na opalovací přípravky. Sluneční paprsky typu A i během mrazivých dnů urychlují stárnutí pleti.

Pokožce proti suchu pomůžete i jinak než kosmetikou:

 • Používejte na ruce dezinfekční prostředky místo klasických mýdel.
 • Vynechte horké sprchy.
 • Bojujte proti suchému vzduchu pomocí zvlhčovače.

4. Zanedbaná péče o pokožku

Během předvánočního shonu můžeme na kosmetickou rutinu snadno zapomenout. Dermatologové se přitom shodují na tom, že nejlepším trikem, jak přežít Vánoce s krásnou pletí je právě důslednost. Pravidelná a dlouhodobá kosmetická péče vede k:

 • příznivějšímu stavu pleti,
 • zvýšené odolnosti pokožky
 • a viditelnému zlepšení jejího vzhledu.

Rutina by se neměla týkat pouze kosmetiky. Stejně tak důležitý je zdravý životní styl. Seznamte se s cirkadiánním rytmem a seřiďte si své vnitřní hodiny.

5. Nezvládání stresu

Stres urychluje vznik akné, ekzémů, lupénky a růžovky. Oslabuje imunitní systém, který hraje klíčovou roli v obraně proti zánětlivým procesům.

Stresu se před Vánoci nejspíše zcela nevyhneme. Můžeme ho však zmírnit například pomocí pravidelného cvičení a dodávkou vitamínů.

Cvičit se dá i v pohodlí domova. Vyzkoušejte třeba lehkou jógu.

I lehká pohybová aktivita dokáže stres odbourat. Pohybem zbavíte tělo přebytečného kortizolu – hormonu, který nám pomáhá zvládat nástrahy dne. V hektickém období ho však tělo vyrábí až příliš, což vede k velkému stresu. Cvičení podporuje tvorbu serotoninu, který hladiny kortizolu snižuje.

Zkuste si letošní Vánoce užít v pohodě s bezproblémovou pletí. Vyberte si pro sebe ideální hydratační řadu a nadělte jeden z vánočních balíčků pod stromeček vašim blízkým. Ušetříte si trable s běháním po obchodech i balením. 

Kterého prohřešku se během svátků nejčastěji dopouštíte? Napište nám na Facebooku.

Předchozí článek Radíme, kdy je nejvhodnější doba použít kyselinu hyaluronovou
Další článek Nejžhavější kosmetické trendy za rok 2019 (2.díl)

Zanechat komentář

Než se komentáře objeví, musí být schváleny

* Požadovaná pole