Vítejte na novém e-shopu NAFIGATE. Pokud jste registrovaní, obnovte si prosím vaše heslo přes Zapomenuté heslo.

6 mýtů o kyselině hyaluronové. Neobáváte se jich i vy?

Možná se na vašem srazu s kamarádkami někdy stočila řeč ke kyselině hyaluronové. Co je kyselina hyaluronvá? Je bezpečná? Skutečně účinkuje? A kde ji koupit? Tyhle otázky jsou opředené spoustou mýtů. Přitom ale kyselinu hyaluronovou i její vliv na pokožku vědci už dobře prozkoumali. Proto nejčastější polopravdy uvádíme na pravou míru.

1) Je to umělá látka, kterou tělo nepotřebuje

Kyselina hyaluronová je ve skutečnosti polysacharid – organická stavební nebo zásobní látka, která se přirozeně nachází v organismech. V těle ji má každý člověk jako součást mezibuněčné hmoty vyplňující prostor mezi buňkami. Nejvíce kyseliny hyaluronové se nachází v:

  • očním sklivci, který tvoří hmotu v oční kouli,
  • kloubním mazu neboli synoviální tekutině
  • a v kožní tkáni.

Kyselinu hyaluronovou mají také zvířata. Velké množství kyseliny najdete například ve vnitřnostech skotu, prasat či jehňat.

K vyšší produkci kyseliny v lidské těle přispívají i vhodné potraviny – například hroznová šťáva, kořenová zelenina nebo ovoce obsahující hodně vitamínu C.

2) Tělu neprospívá a možná mu spíš škodí

Už jsme vysvětlili, že se kyselina hyaluronová běžně nachází mezi buňkami. A není tam jen tak pro nic za nic. Lidskému tělu prospívá hned z několika důvodů:

  • váže na sebe vodu až tisíckrát těžší, než je molekula kyseliny hyaluronové
  • bráním virům a bakteriím vstoupit do buněk,
  • tlumí nárazy v synoviální tekutině a tím bojuje proti osteoartróze,
  • brání ukládání vláken kolagenu ve špatném směru, a proto se rány hojí bez jizev.

Právě díky kyselině hyaluronové je pleť vyhlazená, zásobená tekutinami a chráněná před působením volných radikálů.

Problém je ale v tom, že s přibývajícím věkem její množství ubývá. Kvůli tomu klesá množství vody v kůži a pleť ztrácí elasticitu a mladistvý vzhled. Zároveň ve vyšším věku roste pravděpodobnost kloubních onemocnění.

Vysoký podíl kyseliny hyaluronové se nachází v oční bulvě ve formě viskózního gelu. I tam ale s věkem množství kyseliny klesá, a to způsobuje vysychání očí a problémy se zrakem.

3) Existuje jen jeden druh kyseliny

Molekuly kyseliny hyaluronové v kosmetických přípravcích mají různou velikost molekul. Zatímco velké molekuly zůstávají na vrchní vrstvě pokožky, malé molekuly pronikají až do dermis – druhé vrstvy pokožky.

Zatímco velké molekuly na povrchu pokožky vyhlazují drobné vrásky, malé molekuly v dermis vyživují buňky, obnovují je a vážou na sebe vodu. Proto se vždy zajímejte o velikosti molekul v přípravcích s kyselinou hyaluronovou.

4) Při výběru přípravků sledujte složení

Neřiďte se pouze cenou výrobku. Vsadit na neznalost zákazníka je jednoduché – nezapomeňte se zajímat o velikost molekul kyseliny. Možná prodejce otázkou překvapíte, ale je určitě na místě.

Pokud máte citlivější pleť, zároveň zkontrolujte, zda přípravek neobsahuje parabeny.

5) Hodí se jen pro ženy nad 40 let a po padesátce je pozdě

Kyselina hyaluronová pomáhá předcházet vzniku vrásek. Působí jako prevence proti vysušování pleti a zpomaluje stárnutí. Proto mohou přípravky s kyselinou hyaluronovou používat lidé už kolem 25. roku. Právě v tomto věku začíná přirozeně se vyskytující kyseliny hyaluronové v těle ubývat.

S věkem se ztenčuje horní a prostřední vrstva kůže (epidermis a dermis), dochází ke ztrátě kolagenu a ke zhoršení pružnosti pleti. Hluboké vrásky kyselina zcela nevyhladí. Pomáhá ale hydratovat pleť a působí proti vzniku dalších vrásek a proti jejich prohlubování. Proto se vyplatí začít pleť hydratovat a dodávat jí kyselinu hyaluronovou kdykoliv po padesátce.

Začít pečovat o pleť se vyplatí kdykoliv. Ať už je vám 25 nebo 50 let.

6) Po použití hrozí otoky, opary či svědění

Nežádoucí účinky po použití kyseliny hayluronové hrozí především v případě, kdy se rozhodnete pro invazivní aplikaci – tedy injekční jehlou. Na vaší pleti mohou zůstat otoky, drobné modřinky nebo opar, pokud na něj trpíte.

Kyselinu hyaluronovou můžete používat snadno i bez rizika. V případě krémů a sér můžete bez obav zkoušet, co vaší pleti prospěje nejvíce – nehrozí totiž nežádoucí účinky způsobené narušením pleti jehlou.

Noční krém pracuje se schopností regenerace pleti, ke které dochází při spánku. Pleť vyhlazuje a zlepšuje její pružnost. Denní krém chrání pokožku před škodlivými vlivy a vyživuje ji. Oční sérum zvyšuje elasticitu očního okolí a redukuje mimické rýhy.

Žádných mýtů už se nezaleknete, když budete vědět, kde najít správné informace. Přečtěte si třeba složení našeho nového CC krému, ať máte přehled, jaké látky na svou pleť aplikujete. Sledujte také náš Facebook, kde vám dáme vědět o dalších novinkách a článcích.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz