Velký průvodce opalovacími krémy: Co sledovat při nákupu

Zpět

Chemické a minerální UV filtry, UVA a UVB paprsky nebo SPF. Pokud chceme sáhnout po tom nejideálnějším opalovacím přípravku, musíme znát ukazatele, které nám se správným výběrem pomohou. Přečtěte si vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Ochranu proti slunečním paprskům bychom neměli podceňovat. Kromě popálení mohou způsobit:

 • fotostárnutí kůže a její celkové oslabení,
 • hyperpigmentaci,
 • tvorbu vrásek
 • nebo poškození buněk, které může zapříčinit rakovinu.
Ochranu proti slunci nepodceňujte ani v zimě. Sníh odráží až 80 % pro pleť nebezpečných paprsků. Stejný počet prochází i skrz mraky.

Nejprve se podíváme, jak na nás sluneční paprsky působí.  

Druhy slunečních paprsků a jejich působení na pokožku

Slunce vyzařuje několik druhů paprsků. Pro nás jsou nejškodlivější ty ultrafialové (UV). Patří mezi ně:

 • UVA paprsky, které prostupují do hlubších vrstev pokožky. Urychlují stárnutí pokožky a narušují funkci kožních buněk, což může zapříčinit rakovinu kůže.
 • UVB paprsky, které poškozují kůži na povrchu. Způsobují popálení a podílejí se na vzniku vrásek.

Sluníčko je ve zdravé míře prospěšné. Dodává vitamín D, který je důležitý pro kosti.

Slunce působí několika dalšími druhy záření jako je UVC nebo infračervené. Ty však pokožce neškodí. Při hledání kvalitního opalovacího krému se proto musíme dívat, jestli nás ochrání proti paprskům UVA a UVB.


Ochranný faktor nestačí

Při vybírání přípravku na opalování se často nejdříve díváme na číslo ochranného faktoru.

Toto číslo se nazývá SPF (Sun Protection Factor) a říká nám, kolikrát více času můžeme strávit na sluníčku do té doby, než nás popálí

Výše ochranného faktoru se odvíjí od fototypu pokožky. Lidé s nižším fototypem potřebují pro dostatečnou ochranu vyšší hodnotu SPF.

Číslo SPF nám říká o ochraně přípravku před paprsky typu UVB. Pokud se chceme před sluncem ochránit úplně, musíme se ujistit, že nás ochrání i před zářením UVA.

Volte přiměřeně vysoké číslo SPF

Rozdíl mezi účinností ochrany se při vyšších číslech SPF zmenšuje. To znamená, že opalovací přípravek s SPF 50 ochrání pokožku před 98 % paprsků, zatímco přípravek s SPF 100 zajistí ochranu před „pouhými” 99 % paprsků.

V závěru je přípravek s takto vysokou hodnotou SPF méně účinný. Kvůli falešnému pocitu bezpečí takovýto krém zapomínáme opakovaně aplikovat.

Navíc obsahuje látky ve vyšších koncentracích, které mohou proniknout hlouběji do pokožky.

Ideální krém na opalování má hodnotu SPF v rozmezí 30 – 50 a chrání proti oběma typům paprsků. Musíme ho však aplikovat správně a opakovaně.


Druhy opalovacích krémů

V obchodech běžně narazíme na opalovací přípravky se dvěma druhy UV filtrů.

První skupinou jsou minerální UV filtry. Ty vytvářejí na pokožce clonu, která ultrafialové paprsky odráží. Mezi minerální filtry řadíme oxid zinečnatý a oxid titaničitý.

Další filtry nazýváme chemické. Ultrafialové záření pohlcují a proměňují je na teplo. Patří mezi ně

 • avobenzon,
 • oxybenzon,
 • oktokrylen,
 • octisalate,
 • homosalate
 • a octinoxate.

Pouze oxid zinečnatý ochrání pokožku před oběma škodlivými typy záření. Ostatní látky celkovou ochranu neposkytují a proto je výrobci občas kombinují.

Abychom zjistili, zda nás přípravek spolehlivě ochrání před oběma typy paprsků, musíme prostudovat jeho složení a zjistit, které UV filtry obsahuje.

Prozkoumejte složení vašeho opalovacího krému a pomocí tabulky zjistěte, jestli je vaše ochrana před sluníčkem dostatečná.

Výhody a nevýhody UV filtrů

Minerální UV filtry účinkují ihned po aplikaci. Aby fungovaly opravdu účinně, musíme je aplikovat ve velkém množství. Na pokožce zanechávají bílou vrstvu, která zůstává na povrchu kůže a snadno se smývá. Aplikaci musíme často opakovat.

Aby výrobci zmírnili viditelnost minerálních UV filtrů, zmenšují je do nano rozměrů. Takto malé částice však mohou pronikat hluboko do pokožky, snadno se dostávají do očí a můžeme je  vdechnout.

Opalovací přípravek s nanočásticemi poznáte tak, že ve složení za danou látkou najdete v závorce označení „nano“.

Vybavte se kvalitním opalovacím krémem, ale nezapomínejte i na pokrývku hlavy a vhodné oblečení.

Chemické UV filtry účinkují v menším množství než ty minerální a taky je snadněji rozetřeme. Na pokožce navíc nezanechají bílý potah. Neúčinkují však ihned po aplikaci a proto si musíme na slunění chvíli počkat.

Aby chemické filtry lépe přilnuly k pokožce, obsahují látky, které jim pomáhají pronikat do kůže. Kvůli nim pronikají do krevního oběhu nebo mateřského mléka.

Vědci z celého světa neustále provádí výzkumy o škodlivosti chemických filtrů. Studie například odhalily, že oxybenzon může způsobovat alergické kožní reakce a nepříznivě ovlivňuje hormonální procesy. Podobné vlastnosti vykazuje filtr octinoxate, který navíc během pohlcování paprsků produkuje volné radikály.

Mezi ostatní nejrizikovější chemické UV filtry s podobnými nepříznivými vlastnostmi patří homosalate a octisalate.


Co s UV filtry ve spreji?

Opalovací přípravky ve spreji  jsou populární variantou ochrany proti slunci – jejich aplikace je rychlá a jednoduchá.

Jenže během takovéto aplikace může snadno dojít ke vdechnutí. UV filtry jsou při kontaktu s orgány toxické a některé z nich mohou dokonce způsobovat rakovinu.

Jejich aplikace je navíc problematická. Sprej často nepokryje všechna místa a jedna vrstva obvykle nestačí k tomu, aby kůži účinně ochránila.


Opalovací krémy a jejich dopad na přírodu

UV filtry se také negativně podepisují na mořském životě. Škodí zejména korálovým útesům, které smyté chemikálie pohlcují. Dochází tak k narušování jejich reprodukčních a růstových procesů a k jejich bělení.

Podle výzkumů látky v opalovacích krémech ohrožují i ostatní živočichy:

 • omezují vývoj buněk u mořských ježků,
 • zapříčiňují změnu pohlaví u ryb
 • a u savců mohou způsobovat genetické mutace.

Negativní vliv UV filtrů na přírodu může být obrovský. Každým rokem skončí v oceánech až 14 000 tun opalovacích emulzí. Během koupání se většina krému z pokožky smyje a zůstane ve vodě.

Poškození může narušit ekosystém a dokonce i globální ekonomiku. Korálové útesy jsou totiž velkým turistickým lákadlem.

Tyto dopady si začínají uvědomovat některé státy. Hawaii zakázala prodej opalovacích prostředků se škodlivými chemickými látkami. K ní se přidalo i souostroví Palau a americké ostrovní město Key West.

Pro základní orientaci ve výhodách a nevýhodách mezi dvěma variantami UV filtrů využijte naši tabulku.

Sluníčko nepodceňujte ani po aplikaci opalovacího krému. Chraňte své oči kvalitními brýlemi s UV filtrem a odpočívejte dostatečně dlouho i ve stínu.

Jaké údaje sledujete při vybírání přípravků na opalování? Napište nám na Facebooku.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Kožní mikrobiom: jak bakterie pomáhají pokožce

Bakterie si nejčastěji spojujeme s nemocemi a nečistotami. Existují ale i takové, které nám pomáhají. O vztahu probiotik a střevní mikroflory se mluví stále více. Jak je to ale s obdobnými mechanismy v pokožce? Objasňujeme základy kožního mikrobiomu.

Pleť a podzim | 5 tipů pro sychravé dny

Letní šaty střídají svetříky, kabátky a silnější punčochy. Teplé letní počasí je pryč a ke slovu přichází sychravý a chladný podzim. Víte, jak své pleti dopřát maximum péče?

Atopie: vznik, prevence a kosmetická péče

Trápí nás zejména v útlém dětství, poté se občas vrací v dospělosti. Nadobro se s ní bohužel nerozloučíme. Projevy atopické dermatitidy ale můžeme zmírnit – často i bez pomoci odborníka. Poradíme vám, jak kožní onemocnění identifikovat nebo jak se vyhnout tomu nejhoršímu.